ԼՂՀ պաշտպանության բանակի վիրավորված զինծառայող Գարիկ Վարդանյանի ուղեղի վրա այտուց են հայտնաբերել:
Իրավիճակը ավտոճանապարհներին տոնական օրերին:
Դիլիջան-Վանաձոր ճանապարհին և Վարդենյաց լեռնանցքում տեղ-տեղ մերկասառույց է, որտեղ կատարվում են աղով, ավազով մշակման աշխատանքներ: ՀՀ միջպետական և հանրապետական նշանակության բոլոր ճանապարհները բաց են:
Դեպքի վայր է մեկնել մեկ մարտական հաշվարկ: Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել թիվ 12 բրիգադի «Ֆորդ» մակնիշի 01 4U L64 պ/հ (վարորդ Ռ.Ա.) շտապօգնության ավտոմեքենան:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից ստացված տեղեկատվության համաձայն Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար՝ անվաշղթաների կիրառման դեպքում:
Գոհարիկ Խաչատրյանին, Կարինե Անտոնյանին և Ալլա Կարապետյանին, Քրիստինե Կիրակոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նրանք կազմակերպել են խնամքը ստանձնելու նպատակով երեխայի առքը և ստանձնողի խնամքին հանձնելու նպատակով երեխայի վաճառքը և այդ նպատակով պաշտոնական փաստաթղթեր կեղծելը։
Ավստրալիայի Քվինսլենդի նահանգում շնաձուկը հարձակվել է դայվերի վրա, որն զբաղվում Էր ձկնորսությամբ: Պատահածի տեսագրությունը հունվարի 8-ին հրապարակվել Է Liquid Vision-ի YouTube-ալիքում:
2016 թվականին Միացյալ Նահանգներում 2.2 մլն նոր աշխատատեղ է ստեղծվել, իսկ աշխատող քաղաքացիների եկամուտներն ավելացել են 2.9 տոկոսով, որը վերջին 7 տարիների ամենաբարձր ցուցանիշն է:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը 1000 հատ մեդալի տուփերի համար վճարել է 3 մլն 402 հազար դրամ: Ըստ կառավարության կայքի՝ «ԱՏԱ» ՍՊ ընկերությունից նախարարությունը ձեռք է բերել 500 հատ տուփ՝ յուրաքանչյուրը 4000 դրամով:
Տոների ընթացքում հավաքած կիլոգրամների մեծ մասը ոչ թե ճարպ է, այլ ջուր։ Բժիշկ-դիետոլոգ, սննդաբան Լիդիա Այվազյանը խորհուրդ է տալիս անցնել սովորական սննդակարգի՝ քչացնելով ոչ թե ուտելու քանակը, այլ չափաբաժինները, նվազեցնել աղի պարունակությունը, քաղցր ուտեստները։
Ցածր ջերմաստիճանի պատճառով Հայաստանի որոշ մարզերի դպրոցներում դասերի ժամերը կկրճատվեն: «Տավուշի, Գեղարքունիքի, Լոռու և այլ մարզերում եղանակը տաք է և դպրոցներում կարելի է հանգիստ դաս անել, սակայն Արարատի, Արմավիրի և մի քանի այլ մարզերում կան դպրոցներ, որոնք լիարժեք չեն ջեռուցվում:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հունվարի 9-ի ժամը 19.00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
Անդրադառնալով կենսաթոշակային ոլորտին՝ նախարարը դեռևս չլուծված խնդիր է համարել աշխատանքային ստաժների ճշգրիտ հաշվարկումը և նշել, որ հրատապ քայլեր պետք է ձեռնարկվեն ոչ հավաստի փաստաթղթերի հիման վրա ստաժի հաշվարկման դեպքերի վերհանման և բացառման ուղղությամբ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչության Թումանյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ 2017 թվականի հունվարի 2-ին 12-րդ դասարանի աշակերտին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում անկարգություններ կազմակերպելու և իրականացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ մեղադրանք է առաջադրվել 14 անձի:
Սմարթֆոններով պոռնոկայքեր այցելող հայաստանցիների թիվը կտրուկ աճել է
Նորատուսում փոխմարզպետի որդու սպանությունը կատարելու մեջ կասկածվող անձը ներկայացել է ոստիկանություն:
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ հունվարի 9-ի ժամը 17.00-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում կան դժվարանցանելի ավտոճանապարհներ:
ՀՀ հանրակրթական դպրոցների 3-12-րդ դասարաններում այսօրվանից վերսկսել է ուսումնական գործընթացը: Հաշվի առնելով եղանակային ոչ բարենպաստ պայմանները` ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Լևոն Մկրտչյանը հեռախոսազրույցներ է ունեցել հանրապետության բոլոր մարզպետների, ինչպես նաև Երևանի քաղաքապետի հետ:
Քննությամբ պարզվել է, որ «Արմավիր» ՔԿՀ անվտանգության ապահովման բաժնի առաջատար մասնագետ Ազատ Մ.-ն, դեռևս չպարզված հանգամանքներում, ապօրինի ձեռք է բերել խոշոր չափերի, ընդհանուր առմամբ՝ 116,74 գրամ «մարիխուանա» տեսակի թմրամիջոց և զգալի չափերի «բուպրենորֆին» տեսակի թմրամիջոց: Այնուհետև, նշված թմրամիջոցներն աշխատավայրում իրացնելու նպատակով, 2016թ. դեկտեմբերի 29-ին իր ավտոմեքենայով դրանք ապօրինի տեղափոխել է «Արմավիր» ՔԿՀ:
Մուսալեռում հունվարի 8-ին ամուսնու եւ 4-ամսական երեխայի հետ բնակարանում մահացած հայտնաբերված Աննա Միսակյանը էքստրասենս Անի Մաջնունյանի սպանության գործով կարեւոր վկա Աննա Միսակյանն է:
Արմավիրի մարզի Մուսալեռ գյուղում հունվարի 8-ին գազի արտահոսքի հետեւանքով մահացած էին հայտնաբերվել 27-ամյա Հրաչյա Բաղդասարյանը, 20-ամյա Աննա Միսակյանը եւ 4 ամսական Ասյա Բաղդասարյանը:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 279-րդ հոդվածի 3-րդ մասով՝ Անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ վաճառելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք մահացած ընտանիքի անդամների լուսանկարները:
Ձմռանը` ջեռուցման ակտիվ շրջանում, զգալի թիվ են կազմում բնական գազի անզգույշ օգտագործման հետ կապված դժբախտ պատահարները, որոնք հիմնականում առաջանում են տարբեր տեսակի վառելանյութով աշխատող, անվտանգության կասկածելի աստիճանի վառարանների, գազասարքերի շահագործման կանոնների խախտումից:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչության Վաղարշապատի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ երեք անձի մահվան դեպքի առթիվ։
Հունվարի 10-ին Շիրակում, Կոտայքում, Արագածոտնում, Արարատում և Արմավիրում սպասվում է թույլ ձյուն: 11-14-ը սպասվում է առավելապես առանց տեղումների եղանակ:
«Օրգանիզմը բեռնաթափել՝ նշանակում է՝ ծանր սնունդից հրաժարվել, խմել կանաչ թեյ, սուրճ, ջուր: Չնայած՝ շատ վաղուց գիտությունն ապացուցել է սուրճի օգտակար հատկությունները, բայց մեր ժողովրդի մեջ, չգիտես՝ ինչու, դեռ կարծրացած է այն տեսակետը, որ սուրճը վնասակար է: Եթե դուք բեռնվել եք այս օրերին, շատ ծանր կերակուր եք կերել, ալկոհոլային խմիչքներ եք օգտագործել, ապա առաջին դեղը ձեր լյարդի համար սուրճն է. ըմպեք սուրճ, խմեք շատ ջուր, կերեք թեթև բաներ, հրաժարվեք քաղցրից, ճարպերից: 1-2 օրը բավական է բեռնաթափվելու համար»:
Հետամանորյա շրջանում «դժվար է» գործի գնալ և մտնել բնականոն աշխատանքային ռիթմի մեջ։ Հոգեբան Միհրդատ Մադաթյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց, որ սա բնորոշ է ոչ միայն հայերին, այլև բոլոր ազգերին։
Երևանում չինարենի խորացված ուսուցմամբ դպրոցի շինարարության աշխատանքների իրականացման նպատակով 2016 թ. պետբյուջեով կառավարության պահուստային ֆոնդի հաշվին ՀՀ ԿԳՆ-ին հատկացվել է 13 մլն 563.3 հազար դրամ։
Թե Արագած լեռան գագաթին, թե Երևանում -10 աստիճան է։
Պայմանագրի ժամկետը, որն անցած տարի կնքվել էր ռուսական «Գազպրոմ» ընկերության և Վրաստանի կառավարության միջև, սպառվել է 2016թ. դեկտեմբերի 31-ին, սակայն կողմերը մինչ օրս չեն կարողացել պայմանավորվել նոր պայմանների շուրջ։
Հունվարի 8-ին, ժամը 02.45-ին, հիվանդանոցից ոստիկանության Դիլիջանի բաժնում հաղորդում է ստացվել, որ «թունավորում շմոլ գազից» ախտորոշմամբ իրենց մոտ են տեղափոխվել 2010 թ. ծնված Վալերիկ Բ.-ն, 2015 թ. ծնված Մարիա Բ.-ն, 2008 թ. ծնված Քրիստինե Է.-ն, 1998 թ. ծնված Արմինե Է.-ն և 2005 թ. ծնված Արեն Է.-ն: