Ահազանգում է Արցախի պետնախարար Նժդեհ Իսկանդարյանը։
Այսօր՝ փետրվարի 6-ին, ֆոտոլրագրողի հետ զրույցում քաղաքացիները ասում էին, անգամ պայմանագիրը կնքելուց հետո ապահովագրված չենք լինի, որ իրենց տներից չեն հանելու։ 47 ընտանիք է ապրում, մեծ մասը բազմազավակ են։ Չգիտենք
Նման աշխատաոճը որը ցուցաբերվում է «Արմենիա» բժշկական կենտրոնի կողմից՝ բացասական գնահատանքի է արժանանում հասարակություն կողմից։
Մկրտիչ Մարգարյանի բազմանդամ ընտանիքը բնակվում է Կոտայքի մարզի Կամարիս գյուղում։ 6 անչափահաս երեխաները՝ 3 տղա և 3 աղջիկ, Մկրտիչ Մարգարյանն ու կինն ապրում են երկու գոմերին կից մի կառույցում՝ այն տուն անվանել չեն կարող, քանի որ այդ «կառույցի» ներսում տարրական պայմաններ չկան։ Գոմից գրեթե ոչնչով չտարբերվող այս կառույցում կա 2 մահճակալ, մի քանի աթոռ, փոքրիկ սեղան, կիսախարխուլ մի պահարան, և վերջ։
Բնակիչները պահանջում են հրատապ լուծում, քանի որ խոսքը ոչ միայն կենցաղային անհարմարության, այլ մարդկանց առողջության և անվտանգության մասին է։
«Ասում էին՝ սառն ես, չէ՞, ընդունում։ Չէ՛, ես չեմ կարող սառը լինել։ Ամեն երեխա առանձին պատմություն է, առանձին ճակատագիր»,- նշում է նա։
Այսպես, 1991-2023 թվականների ընթացքում արտակարգ իրավիճակների հետևանքով ոչնչացվել է 4,6 միլիարդ տոննա հացահատիկ, 2,8 միլիարդ տոննա միրգ ու բանջարեղեն, 900 միլիոն տոննա միս ու կաթնամթերք։ Համաշխարհային կորուստների ամենամեծ մասը բաժին է ընկնում Ասիային՝ 47% (1,53 տրիլիոն ԱՄՆ դոլար)։
Անվտանգությունը պետք է լինի համազգային իրավունք, այս աղետալի և ոչ մի լավ տեղ չտանող պատկերը հնարավորինս շուտ պետք է փոխվի
Նրա խոսքով՝ Տիգրանի մորը տրամադրում են հոգեբանական աջակցություն, այսօր 3-րդ այցն են կատարել նրա տուն ու արձանագրել դրական փոփոխություն:
Գարեգին Նժդեհի-Արշակունյաց խաչմերուկում այդ պահին ծառայություն իրականացնող պարեկները րոպեների ընթացքում մոտեցել են երեխային
Նշենք, որ փոքրիկի քույրն ու եղբայրները տեղափոխվել են ՀՕՖ։
Դիցմայրիում՝ ադրբեջանական ուղիղ դիտարկման տակ, մնացել է ընդամենը մի քանի ընտանիք, որոնք պահում են կյանքի ու հայրենիքի շունչը գյուղում. մենք պարտավոր ենք անգամ ամենահեռավոր
Հիշեցնենք նաև, որ 3-ամյա երեխայի սպանությունը կատարելու մեջ մեղադրվում է նրա հայրը: Նա կալանավորվել է: Նախաքննության ընթացքում կատարվել է դիակի արտաքին զննություն: Դիակի մարմնի, գլխի շրջանում հայտնաբերվել են մարմնական վնասվածքներ:
Աշխատանքներին ներգրավվել է համայնքապետարանի մեկ հատուկ տեխնիկա։
Դատաբժշկի նախնական եզրակացության համաձայն՝ արտաքին զննությամբ դիակի վրա բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել:
Ապրիլի 6-ին ավտովթար է տեղի ունեցել Գեղարքունիքի մարզում։ Ժամը 18։20-ի սահմաններում Մարտունի-Վարդենիս ավտոճանապարհի 15 կմ հատվածում բախվել են «ՎԱԶ 2121» և «BMW» մակնիշի ավտոմեքենաները։ Այս մասին հայտնում է Shamshyan.com-ը։
2023 թվականի սեպտեմբերին Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սկսած ռազմական գործողությունների և դրան հետևած վայրագությունների արդյունքում Արցախից բռնի տեղահանված բազմազավակ մայր Լուիզա Առուստամյանը Հայաստանում, արդեն մի քանի ամիս է՝ բախվում է սոցիալական տարբեր խնդիրների. խնամքին ունի 6 երեխա, բայց չունի տուն և աշխատանք։
168.am-ի խմբագրություն է ահազանգել Կոտայքի մարզի Պռոշյան համայնքի բնակիչ Սեյրան Մ.-ն: Նա ունի 3 երեխա, որոնցից երկուսը մանկությունից հաշմանդամության կարգ են ունեցել, քանի որ տառապում են էպիլեպսիա հիվանդությամբ:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 123 մլն դրամ:
Սևանի բնակիչ Համեստ Հախումյանը 168.am-ի խմբագրություն է ահազանգել՝ տեղեկացնելով, որ հոգեկան առողջության կենտրոնում հաշվառված որդուն զորակոչի ծանուցում է եկել:
Ծրագրի ընդհանուր բյուջեն կազմել է 115 մլն դրամ:
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հազարավոր արցախցիներ են տեղահանվել։ Նրանց մեծ մասն այսօր ժամանակավոր բնակություն է հաստատել Հայաստանում և Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակետրտում՝ հույսով, որ մի օր վերադառնալու են իրենց հայրենի տուն։
168.am-ն ահազանգեր է ստանում «Հանս Քրիստիան Կոֆոեդ» բարեգործական հիմնադրամի կացարանից Երևանի թիվ մեկ խնամքի տուն տեղափոխված շահառուներից: Նրանք պնդում են` թեև նախարարությունը կազմակերպել է իրենց տեղափոխումը, սակայն հատկացված մասնաշենքում վերանորգման աշխատանքները նոր են մեկնարկել:
Գեղարքունիքի մարզի Ցամաքաբերդ համայնքի բնակիչ Համեստ Հախումյանը, 20 տարուց ավելի է՝ ապրում է կիսակառույց և խոնավ տանը, որ նույնիսկ իրեն էլ չի պատկանում: 168.am-ի հետ զրույցում Համեստը պատմեց, որ որպես միայնակ մայր՝ երկար տարիներ նպաստ էր ստանում՝ 30.000 դրամ, սակայն օրեր առաջ իրեն տեղեկացրել են, որ այլևս նպաստ չեն հատկացնելու։
«Ասել եմ՝ շատ վերև չհանես, գետի բերանը պահի։ Մի օր ա, բան չկա, անընդհատ զանգում եմ, կապի մեջ եմ լինում, ասում եմ՝ ուշադիր եղի, անընդհատ սարին նայի․․․ Ի՞նչ անենք, օգնող չկա, 26․500 դրամ թոշակն է, 31․000՝ նպաստը, դրանով ո՞նց յոլա գնանք»։
Բազմազավակ ընտանիքը, որը բնակվում է Արարատի Մրգավետ գյուղում, ունի օգնության կարիք:
Շուշիում Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով զոհվել է նաև Սպիտակի 43-ամյա բնակիչ Գևորգ Թանգաբեկյանը՝ անկատար թողնելով բազում նպատակները՝ կապված երեք երեխաների հետ:
«Վիճակն այն աստիճանի վատ է, որ 9-ամսյա փոքրիկ տղայի համար արհեստական կաթ՝ Humana 1, գնել չենք կարողանում: Ամուսինս չի աշխատում, մի օր գործ լինում է՝ կանչում են, մյուս օրը՝ ոչ: Մինչև ամուսնանալը ֆուրշետ և ձևավորում եմ սովորել, բայց գումարի պատճառով մինչև վերջ չեմ շարունակել ուսումս, վարձը չտվեցի, դուրս մնացի:
Նարինե Մարտիրոսյանը, ով բնակվում է Շիրակի մարզի Հայկասար գնուղում, խնդրում է օգնել գումարով, որպեսզի կարողանա լուծել 8-ամյա որդու բուժման հարցերը: