Նրա խոսքով՝ կողմերը մեկնել են հետագա գործողությունների հստակ ծրագրերով։
Եթե ԱՄՆ-ն այս պահին առաջնորդվում է անգլիական հայտնի «նավատորմի սպառնալիքով զսպում» («fleet in beeing») սկզբունքով, ապա Իրանն օգտագործում է
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ դուրս եկած խռովարար եպիսկոպոսները՝ «Կճոյան&company»-ն, շատ վաղուց պիտի կարգալույծ արված լինեին։ Այսպիսի կարծիք հայտնեց 168 TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում հասարակական-քաղաքական գործիչ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ խոսելով Հայ Առաքելական Եկեղեցու հետապնդումների և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ քրեական հետապնդում հարուցելու թեմայի շուրջ։
Թուրքական «ANKA» լրատվական գործակալությունն անդրադարձել է առանց միջնորդների՝ ուղիղ ցամաքային առևտուր անելու Թուրքիայի և Հայաստանի համաձայնությանը։ Գործակալությունը նշել է, որ այս թեմայի վերաբերյալ մեկնաբանություն է տվել Թուրքիայի արտգործնախարարության պաշտոնյան՝ հայտնելով, որ իրենք դրական են վերաբերվում ուղիղ առևտրի զարգացմանը։
Կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին, մարդու իրավունքների պաշտպանության մեխանիզմներին և պատասխանատու կառավարություններին` անհապաղ և կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել պարոն Վարդանյանի և Բաքվում պահվող և
Հայաստանի իշխանությունն Ադրբեջանի հետ «խաղաղության» գնալու ֆոնին հայտարարում է նաև Հայաստան-Ադրբեջան առևտրի մասին։ Նիկոլ Փաշինյանն օրերս հայտարարել է, որ հայ գործարարները կարող են ներկրումներ իրականացնել՝ օգտագործելով Ադրբեջանի երթուղին, իսկ Գևորգ Պապոյանն էլ իր հարցազրույցներից մեկում նշել է, որ «Ադրբեջանի հետ տարեկան առևտուրը կարող է կազմել 750 մլն դոլար»։
Ցուցակում, բացի Ադրբեջանից, ներառված է ևս 65 երկիր։
Մոտ 10 օր առաջ Հնդկաստանի զինված ուժերի պաշտպանության շտաբի պետի՝ ՀՀ այցի շրջանակում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հանրայնացրել է Հայաստանի և Հնդկաստանի արտադրության սպառազինության նմուշները, որոնք մինչ այս գաղտնի էին պահվում և ցուցադրվում էին միայն փակ ձևաչափով:
Դրա վերաբերյալ իմ մեկնաբանություն գրառման մեջ կարծիք հայտնեցի, որ մեծ հավանականությամբ սա ընդամենը քարոզչական հնարք է, որի նպատակը Թրամպի
Այս բոլոր խախտումների ամբողջությունը հանգեցնում է անխուսափելի եզրահանգման. Ռուբեն Վարդանյանին զրկել են արդար դատաքննության իրավունքից՝ բոլոր ասպեկտներով: Նրա դատապարտումն արտահայտում է Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ հայերի նկատմամբ իրականացվող քաղաքականության օրինաչափությունը և խորը մտահոգություններ է առաջ բերում իրավունքի գերակայության վերաբերյալ։ Հետևաբար այս դատավարությունը ևս, ինչպես մյուս տասնհինգ հայերի նկատմամբ վերջերս ավարտված դատավարությունը, ապօրինի է:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Եթովպիայի վարչապետ Աբիյ Ահմեդ Ալիի հրավերով պաշտոնական այցով կմեկնի Ադիս Աբեբա։ Այցի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաև տարածաշրջանային և գլոբալ հարցեր։ Էրդողանը նախ կայցելի Ադվայի հուշարձան, այնուհետև Եթովպիայի ազգային պալատում պաշտոնական արարողությամբ կընդունվի վարչապետի կողմից։
Իրանի և ԱՄՆ ներկայացուցիչների միջև Ժնևում անուղղակի բանակցությունների երկրորդ փուլը կառուցողական է եցել։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես
Ռուս թուրքագետ Վիկտոր Նադեին-Ռաևսկին 168.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ որքան էլ տարբեր, սակայն այս երկու բանակցային գործընթացները բազմաթիվ նմանություններ ունեն և պայմանավորված են աշխարհաքաղաքական ներկայիս զարգացումների փուլին բնորոշ միտումներով։
Ըստ այսօր Բաքվում կայացրած «դատավճռի»՝ Ռուբեն Վարդանյանը 10 տարի կանցկացնի բանտում, ևս 10 տարի՝ խիստ ռեժիմի բանտում, այս մասին հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին ամերիկյան կողմի հետ անուղղակի բանակցությունների վերաբերյալ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ «նախորդ հանդիպման համեմատ լավ առաջընթաց է գրանցվել, և այս փուլում ավելի կառուցողական մթնոլորտ է եղել»։
«Ավտորիտար» վարչապետն արգելում է աշխարհի հնագույն քրիստոնյա ազգի հոգևոր առաջնորդի տեղաշարժը։ Քայլը հաջորդում է տնային կալանքում գտնվող Եկեղեցու ամենահեղինակավոր բարերարի՝ վարչապետի դեմ ընտրություններին մասնակցելու հայտարարությանը։ Այս մասին հայտարարել է միջազգային փաստաբան Ռոբերտ Ամստերդամը։
Հորմուզի նեղուցի որոշ հատվածներ այսօր մի քանի ժամով կփակվեն նավագնացության համար «անվտանգության միջոցառումների» պատճառով։
«Կաթողիկոսի գործը» վերտառությամբ տելեգրամյան գրառմամբ ռուս վերլուծաբան Սերգեյ Մարկեդոնովն անդրադարձել է Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի դեմ հարուցված քրեական հետապնդմանը։
Մեծ ռիսկեր եմ տեսնում. Ղազինյանը` Հայաստանի և Ադրբեջանի էներգետիկ համակարգերի սինխրոնիզացիայի մասին
Փետրվարի 10-ին ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը կնոջ՝ Ուշա Վենսի և երեխաների հետ պաշտոնական այցով Երևանում էր։ Մեկ օր անց նա մեկնեց Բաքու։ «Զվարթնոց» օդանավակայանում Վենսը լրագրողների հետ կարճ զրույցում ասել էր, որ Բաքվում գերիների խնդրին անդրադարձ կլինի։
Ադրբեջանի ռազմական դատարանի վճիռը սրասափեցնող է, թեև՝ ոչ անսպասելի։ Դեռևս 874 օր առաջ՝ նրա ապօրինի ձերբակալությունից սկսած, ակնհայտ էր, որ այս գործընթացի արդյունքը կանխորոշված էր։ Այս ընթացքում նրա դեմ առաջադրված մեղադրանքներից և ոչ մեկը հիմնավորող որևէ ապացույց այդպես էլ չի ներկայացվել։
Այլընտրանքներ փնտրելու ճանապարհին Ադրբեջանն առաջին այլընտրանքը չէ. Դավիթ Անանյան
Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտել է 20 տարվա ազատազրկման։
Այս հակադրությունը ծառայում է մեկ հիմնական նպատակին՝ ստեղծել այն տպավորությունը, թե իրական զարգացումը հնարավոր է դարձել միայն այն պահից, երբ հայերն այլևս այդ տարածքում չեն։
Փորձագետը նշում է, որ բնակչության ծերացման հիմնական պատճառներն են ծնելիության կտրուկ անկումը և կյանքի միջին տևողության աճը։ Եթե 50 տարի առաջ մեկ կնոջ հաշվով ծնունդների թիվը կազմում էր 4.1, ապա այժմ այն նվազել է մինչև 1.48։
Ադրբեջանի «քաղաքացիական հասարակության» ներկայացուցիչների՝ Հայաստան անարգել ու հանդիսավոր մուտք ապահովելու հաջորդ օրը, Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով փակվել է Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի ելքը Հայաստանից:
Հիշեցնենք, որ գերությունից վերադառնալուց հետո Խաչատրյանն արդեն երկրորդ անգամ է վիրահատվում՝ մեկ ամսվա ընթացքում: