ԱՉՔՈՎՍ ԵՄ ՏԵՍԵԼ ՇՈՒՇԻԻ ՎՐԱ ԿՐԱԿԱԾ «ԻՍԿԱՆԴԵՐԸ». ՄԵՐ ԶՈՐՔԸ ՊԱՏԱՆԴ Է. Ո՞ՒՐ Է ՄԱՍՍՈՎԿԱ ԱՊԱՀՈՎՈՂ ԱԱԾ-Ն. ԱՎԵՏԻՔ ՔԵՐՈԲՅԱՆ
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը «Հայկական քվե» կուսակցության վարչության անդամ, 2018-2020թթ Ռազմարդյունաբերական կոմիտեի նախագահ Ավետիք Քերոբյանն է:
Արդեն քանի օր է՝ Շիրակի մարզում, մասնավորապես՝ Գյումրիում և Ամասիա համայնքում, ադրբեջանցիներ են ազատ ելումուտ անում, տեսանյութեր անում և տարածում՝ ադրբեջաներենով ներկայացնում վայրը՝ գրելով, թե շուտով վերադառնալու են «հայրենի օջախներ»: Պարեկային ծառայության մեքենան հանգիստ մոտենում է, ոչ մի գործողություն չի արվում: Այդ նույն անձինք (և ոչ միայն) ժամանակ առ ժամանակ տեսանյութեր են հրապարակում Երևանից, տարբեր բնակավայրերից: Ո՞ւր է Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ), ինչո՞վ են զբաղված, և ի՞նչ կանեին Ադրբեջանի համապատասխան իրավապահ մարմինները և նրանց ԱԱԾ-ն, եթե հանկարծ Բաքվում որևէ հայ հայտնվեր, տեսանկարահաներ և տարածեր՝ ասելով, որ Բաքվի հայկական Արմենիքենդ թաղամասում 250 000 հայ է ապրել, և այլն, և այլն: Ողջ կմնա՞ր այդ հայը:
Մի բան պարզ է՝ Ամասիայում մարդիկ սարսափի մեջ են…
Հարցազրույցի հիմնական թեզերը՝ ստորև.
• Եթե Հայաստանում լիներ ազգային իշխանություն, թշնամական պետության ներկայացուցիչները բացարձակ ազատ չէին շրջի մեր երկրում, նկարահանումներ չէին կատարի ու օգտագործի քարոզչության նպատակներով: Եթե իշխանությունը զբաղված լիներ պետության, այլ ոչ կարգալույծ նախկին քահանաների համար մասսովկա ապահովելով, այսպիսի բան չէր լինի, չէր լինի նաև Աջափնյակի երեկվա սահմռկեցուցիչ դեպքը… Փաստորեն ոստիկանությունն ուղիղ հրաժարվում է կատարել իր պարտականությունները:
• «Արևմտյան Ադրբեջան» կեղծ խոսույթի շրջանակներում Ադրբեջանի բռնապետը շարունակ աճող թվեր է ներկայացնում Հայաստան իբր վերադարձող ադրբեջանցիների: Մեր տեղանուններն են կոչում ադրբեջանական անուններով: Եթե ԱԱԾ-ն իր տեղում լիներ, այս պայմաններում կկատարեր շուրջօրյա ուժեղացված ծառայություն: Բայց մենք չգիտենք՝ ինչ են անում իրենք այնտեղ ու ինչ չեն անում: Չգիտենք, օրինակ՝ ինչու պատերազմի ժամանակ աշխատանքից ազատվեց հակահետախուզության պետ Լևոն Շահումյանը, ԱԱԾ տնօրեն Արգիշտի Քյարամյանը, այլ պաշտոնյաներ: Ու հիմա մեր սուրբ հողը ոտնատակ են տալիս ադրբեջանցիները, և արձագանք չկա…
• Եթե սրանք մնան իշխանության, Ալիևի պահանջած 300.000 թիվը կդառնա մեկ միլիոն, ու մեկ էլ մենք կտեսնենք, որ իսկապես ապրում ենք «Արևմտյան Ադրբեջանում»: Բացառված չէ, որ այդ 300 000 ադրբեջանցիները կոմպակտ ապրեն 300 բնակավայրերում, ոտները կպնդացնեն ու տեղաբնակներին կվռնդեն այդտեղից: Սա իրենց ձեռագիրն է: ԽՍՀՄ օրոք էլ են այդպես վարվել: 2026թ. ՀԽՍՀ տարածքը կազմել է 31 000 ք/կմ-ից ավելի, 1988-ին՝ 26.000-ից մի փոքր ավելի: Բայց մեր կառավարությունը, մասնավորապես, հենց Նիկոլ Փաշինյանը, արդեն նաև հայկական բնակավայրերն է կոչում ադրբեջանական անուններով: Նախիջևանը, օրինակ՝ ՀՀ կառավարության կայքում գրված է Նախջևան: Ակնհայտ է, որ այսօրվա իշխանությունն Արցախի՝ մեր ինքնության ու մշակութային ժառանգության ոչնչացման հարցում գործընկեր է Ադրբեջանին: Սա ցեղասպանությանը հավասար գործողություն է:
• Վերջերս Ադրբեջանն իր Սահմանադրությունը փոխեց ու վերացրեց Նախիջևանի ինքնավարությունը: Այս տրամաբանությամբ նույն կերպ Ադրբեջանից է գալիս մեր Սահմանադրությունը փոխելու ու Անկախության հռչակագիրը հանելու պահանջը: Հայաստանի Հանրապետության տարածքը փոքրացել է, ու եթե մենք անտարբեր լինենք սրա նկատմամբ, նշանակում է՝ մասնակից ենք իշխանության հակահայկական գործողություններին:
• Ադրբեջանցիները Հայաստանի ամբողջ տարածքը գրավելու պլանն ունեն: Թուրքերն Արցախը մեզնից պոկելու պլանը 100 տարի փայփայել են, այսօր Արցախում գեթ մեկ հայ չկա: Այսօր Դադիվանքի գլխին խաչ չկա, Գանձասարը, Ամարասն ու մեր մյուս սրբավայրերը գտնվում են թուրքի սապոգի տակ: Եթե մենք իրական խաղաղությունը նվաճելու մեր կարողությունները չվերագտնենք, վաղը մենք կբռնենք գաղթի ճանապարհը:
• Սյունիքում, Վայոց ձորում և Գեղարքունիքում կան բնակավայրեր, որոնք դատարկվում են, որովհետև մարդիկ զրկված են իրենց արոտավայրերից, հողերից: Մեր օկուպացված տարածքներում, մեր հողերում ադրբեջանցիներն այնպիսի ամրաշինական կառույցներ են սարքում, որ ցանկացած պահի թշնամին երբ ուզի, մի ժամում մի գունդ կբերի ու կտեղակայի այդտեղ:
• Այդ մարդը՝ Սուրեն Պապիկյանը, ՊՆ նախարար է 2021թ.-ից: Իր պաշտոնավարման 4 տարիների ընթացքում մեր տարածքներից Ադրբեջանին են հանձնել 200 կմ-ից ավելի տարածք: Հիմա մեր այն զորքը, որի տեղակայման վայրը շրջապատված է ադրբեջանական դիրքերով, ինչի մասին ես խոսել եմ, Ադրբեջանի պարտադրանքով շարունակում է այդտեղ մնալ, որպեսզի անհրաժեշտության դեպքում մեր զորքը մնա պատանդ:
• Կուտականի դիրքերում պայքար է եղել, եղել են զոհեր, բայց այսօրվա իշխանությունն ուրացել է մեր հայրենակիցների, քույրերի ու եղբայրների, բազմազավակ մայր Գայանեի արյունը: Մեր իշխանությունը հաշտ է դրա հետ:
• Ես չեմ ուզում, որ իմ երեխաներն ապրեն այնպիսի Հայաստանում, որի տարածքներն ասպատակվում են ադրբեջանցիների կողմից, այնպիսի Հայաստանում, որի իշխանությունն ուրացել է Ցեղասպանությունն ու մեր պատմական հիշողությունը:
• Ես անձամբ ճանաչում եմ Աղաբեկյան Դավիթին, ով այդ ոճրագործության օրը քնած էր Գուրգեն Մարգարյանի կողքը ու պիտի լիներ Ռամիլ Սաֆարովի հաջորդ զոհը: Դավիթը պատահաբար է կենդանի մնացել: Ի դեպ, այսօր Գուրգենի հիշատակի օրն է: Պատկերացրեք այն արցախցիների վիճակը, ում որպես հարևան՝ բերում են ապրելու վայրագություն կատարած ադրբեջանցիներին: Մեր հանրությունը կուզի՞ ապրել այդպիսի Հայաստանում, երբ, օրինակ, մեզնից մեկը մի օր արթնանա ու տեսնի, որ իր վերևի հարևանը հայ երիտասարդին կենդանի գերի վերցնելուց հետո սպանած ադրբեջանցի է: Ես հաշտ չեմ դրա հետ:
• Այս իշխանությունն ունի պայմանավորվածություններ, որոնք մեր ժողովրդից թաքուն են պահում: Հիշենք Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը, երբ պարզվեց, որ դրանից զատ՝ այլ թուղթ էլ կա: Նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթն այլևս չի գործում, գործում են մեզնից թաքուն պահվող փաստաթղթեր: 2024թ. Տավուշում ադրբեջանցիներին հանձնվեցին տարածքներ, փոխարենը՝ մենք ստացանք Ամոթի պատ, որի տակ տանում ու նկարում են իրենց հանցանքը կիսելու պատրաստ անձանց:
• Հնդկական զենքի ձեռքբերման բանակցությունները սրանց ձեռքբերումը չէ, նախկին իշխանությունների օրոք են սկսվել զենքի ձեռքբերման բանակցությունները, ես նույնիսկ 2017-ին Հնդկաստանում եմ եղել, ինքս ներկա եմ եղել:
• Մեր իմացած խաղաղությունը տարբերվում է սրանց խաղաղությունից: Դա այն խաղաղությունն է, որը մեզ հնարավորություն է տալու կառուցել հարատև պետություն, որի վրա հարձակվելուց առաջ թշնամին երկար պիտի մտածի:
• Չզարմանաք, որ մի օր Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնը զբաղեցնող անձը հայտարարի՝ ես չգիտեի՝ ինչ է կատարվում: Սա այս իշխանության ձեռագիրն է: