Ցուցակում են ներառվել նաև «Աստղային պատերազմներ» (Star Wars) ֆիլմաշարի ռեժիսոր Ջորջ Լուկասը, Nvidia-ի գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը, OpenAI-ի ղեկավար Սեմ Ալտմանը, Nike-ի համահիմնադիր Ֆիլ Նայթը և այլ հայտնի ձեռնարկատեր-նորարարներ:
Ադրբեջանը զայրացած է, որ Հայաստանը ներկայացրել է իսրայելական Harop-ին նման կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքի սեփական տարբերակը: Նման ռազմավարական զենքի տիրապետումը Հայաստանի կողմից ուղղակի սպառնալիք է Ադրբեջանի անվտանգության համար. գրում է իսրայելական Globes պարբերականը։ «Իսրայելը հայտնվել է անհարմար դրության մեջ. Հայաստանը ներկայացրել է Israel Aerospace Industries-ի (IAI) մշակած կամիկաձե անօդաչու թռչող սարքի (թափառող զինամթերք, loitering munition) […]
Միաժամանակ հաղորդվում է, որ Վաշինգտոնը այդ ձևաչափը չի ներկայացնում որպես ճնշման լծակ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկիի նկատմամբ, այլ որպես՝ «փաթեթային համաձայնության» սկզբունք՝ նախ ընդհանուր խաղաղություն, ապա անվտանգության հստակ մեխանիզմներ։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում ակնկալում է ունենալ մեծամասնություն Ազգային ժողովում և հասնել զարգացող, ապահով և ուժեղ Հայաստանի երազանքին։ Հայաստանում և Արցախում բազմաթիվ մեգանախագծեր իրականացրած Սամվել Կարապետյանն իր կապերով և գործարար հմտություններով կարող է բազմամիլիոնանոց կամ բազմամիլիարդանոց ներդրումներ բերել Հայաստան։ Այս մասին 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում նշեց Սամվել Կարապետյանի առաջնորդած նորաստեղծ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, տնտեսագիտության թեկնածու, դոցենտ Հայկ Ֆարմանյանը՝ ներկայացնելով նորաստեղծ կուսակցության տեսլականն ու տնտեսական ծրագիրը։
Այսօր Bloomberg-ը, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդել է, որ եվրոպական երկրները քննարկում են սեփական միջուկային պաշտպանության համակարգի ստեղծման հարցը, քանի որ նրանք այլևս Միացյալ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կողմից իրականացվող «Դոնրոյի դոկտրինի» բուն էությունը երևում է Թրամփի վարչակազմի մոտեցման մեջ թե՛ պատերազմին, և թե՛ խաղաղությանը։ Դրա վառ օրինակն է այս շաբաթվա սկզբին տեղի ունեցած իրադարձությունը, երբ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը մեկնեց Կովկաս՝ Իրանի հյուսիսային սահմաններին ամերիկյան ազդեցությունն ու ճնշումն ուժեղացնելու փորձով, և դա տեղի է ունենում մի ժամանակաշրջանում, երբ Վաշինգտոնի և Թեհրանի միջև լարվածությունը երբեք այսքան բարձր չի եղել։
Նա այս մասին հայտարարել է Մյունխենի 62-րդ անվտանգության համաժողովում իր բացման ելույթում։
Սա առնվազն տարօրինակ հայտարարություն է, հաշվի առնելով այն, որ Հայաստանի երկաթուղին չի գտնվում ՌԴ ձեռքում, այն գտնվում է Հայաստանի ձեռքում, այն Հայաստանի սեփականությունն է, իսկ ՌԴ-ն ընդամենը հավատարմագրային կառավարիչն է: Եթե հավատարմագրային կառավարիչը երկաթուղու աշխատանքի առնչությամբ առաջացնի արհեստական խոչընդոտ, ապա Հայաստանը լիովին իրավունք կունենա վերանայել կառավարումը:
Հետաքննության տվյալներով՝ աշխարհում ամենաշատ այցելուներ ունեցող թանգարանին հասցված վնասը վերջին տասնամյակում գերազանցել է 10 միլիոն եվրոն։
Մոսկվան և Երևանը բանակցություններ կսկսեն Հայաստանի երկու երկաթուղային հատվածների վերականգնման շուրջ, որոնք կապվում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ։ «ТАСС»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը։
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի համագործակցել Վենեսուելայի իշխանությունների հետ՝ գնահատելու բոլոր ավելի վաղ կնքված և նոր գործարքները և որոշելու այն առաջնահերթությունները, որոնք կհամապատասխանեն «Վենեսուելայի և Արևմտյան կիսագնդի շահերին»։