Կատարվում է նախաքննություն:
Այս ողջ ասելիքի իմաստը հենց կայանում էր նրանում, որ դատավորները մտել են մի տարածք, որտեղ չունեն մուտքի իրավունք: Դա իրենց տարածքը չի:
Միաժամանակ, Գերագույն դատարանը չի ճշտել՝ արդյոք վարչակազմը պե՞տք է վերադարձնի նախկինում հավաքված մաքսատուրքերը։
Վիետնամի պատերազմի մի քանի վետերաններ դատական հայց են ներկայացրել Թրամփի վարչակազմի դեմ՝ Վաշինգտոնում 250 ոտնաչափ (մոտավորապես 76 մետր) բարձրությամբ հաղթական կամար կառուցելու ծրագրերի վերաբերյալ, որը կփչացնի Արլինգտոնի ազգային գերեզմանատան տեսարանը: Այս մասին հաղորդել է The Washington Post (WP)-ն՝ հղում անելով դատական հայցի տեքստին:
ԱԱԾ-ից տեղեկացրին նաև, որ նրանք Հայաստան են մուտ գործել ու երկիրը լքել են պետական սահմանի «Բագրատաշեն» անցման կետով, իսկ այցը կրել է մասնավոր բնույթ։
Նախաձեռնվեց քրեական վարույթ, որի շրջանակում «Օպելի» խուզարկությամբ հայտնաբերվեց մեկ կիլոգրամ 150 գրամ մարիխուանա։
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցները դեպքին մասնակցած անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց արարքներին քրեաիրավական գնահատական
Սպիտակ տանը, անդրադառնալով լրագրողների հարցին, թե արդյոք նա դիտարկում է սահմանափակ
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը պատմական գիտությունների թեկնածու, թյուրքագետ Վարուժան Գեղամյանն է։
Պատվիրակության անդամներն իրենց զորակցությունը հայտնեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին և Վեհափառ Հայրապետին՝ կարևորելով Հայոց Եկեղեցու դարավոր ավանդն ու առաքելությունը հայոց
Նախօրեին Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը դրամաշնորհի հերթական պայմանագիրն է կնքել։ Այս անգամ ևս պետական գերատեսչությունը շուրջ 49 միլիոն դրամ է հատկացրել «Վարչապետի գավաթ» սիրողական թենիսի մրցաշարի անցկացման համար։
Ամերիկյան GEFS անսամբլային կանխատեսման համակարգը, որը համադրում է 30 առանձին կանխատեսումների արդյունքներ մեր տարածշրջանի զգալի մասում մարտի 1-6-ը ջերմաստիճանը կանխատեսում է նորմայից 1-3 աստիճանով ցածր:
Թուրքիայի Զոնգուլդաք նահանգի Դևրեք քաղաքի քաղաքապետ Օզջան Ուլուփընարը հանդիպել է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության գրադարանների և հրատարակությունների գլխավոր տնօրեն Թաներ Բեյօղլուի հետ։
Արցախյան շարժումը շարունակվում է, քանի դեռ կա Արցախի ժողովուրդը և նրա ձգտումը՝ վերադառնալու հայրենիք և իրացնելու իր հավաքական իրավունքները:
Ռուս վերլուծաբան Վիկտոր Նադեին-Ռաևսկին ասաց, որ ներկայումս սա առավելապես քաղաքական ազդակ է, քան համակարգային խաղաղարար մեխանիզմ։ Նրա խոսքով՝ իրական խաղաղարար հարթակ դառնալու համար անհրաժեշտ է ունենալ երկրների լայն ներկայացվածություն, լեգիտիմություն, ձևավորել վստահություն, որ հարթակը չի ծառայում միայն մեկ պետության ռազմավարական շահերին։ Առանց այս բաղադրիչների, ըստ վերլուծաբանի, նախաձեռնությունը կմնա քաղաքական նախագծի մակարդակում։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Թրամփն, առանց ապացույցներ ներկայացնելու, մեղադրել էր ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամային այլմոլորակայինների մասին հրապարակայնորեն խոսելիս գաղտնի տեղեկատվությունը անպատշաճ կերպով բացահայտելու համար՝ ասելով, որ Օբաման «մեծ սխալ է թույլ տվել»։
Եվ ի՞նչ. և՝ ոչինչ. ԲԴԽ-ն ոչ մի հայտարարություն էլ չի հրապարկում, այն դեպքում, երբ ի տարբերություն փաստաբանների, այդ մարդիկ իրական իշխանության (լծակների) կրողներ են….
Դրանք Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարքներ են և բնականաբար, դատական իշխանության ներկայացուցիչները, քանի որ քաղաքական պաշտոն չենէ զբաղեցնում, նրանց նկատմամբ
Էդգար Ղազարյանն ու Դավիթ Սարգսյանը «Երկու ճակատ» պոդկաստի հերթական թողարկմանը քննարկում են վարչախմբի հակաեկեղեցական արշավի նոր ու առավել զազրելի դրսևորումները՝ Վեհափառ Հայրապետի նկատմամբ քրեական վարույթի հարուցումը, արտերկիր նրա մուտքն արգելափակելը, Եպիսկոպոսաց ժողովի անդամների մեծամասնության ելքի արգելքն ու ժողովի տապալման փորձերը, հոգևորականներին մանկապղծության համար մեղադրելը կամ նրանց քարոզները ծայրահեղ իսլամի հետ համեմատելը, և այլն։
Իրականացված ուսումնասիրության արդյունքում անտառպետության տարածքում հայտնաբերվել է 5 խմ վառելափայտ, ինչի վերաբերյալ 46-ամյա տղամարդը համապատասխան փաստաթուղթ չի ներկայացրել։
Ամենալավ դասը այդ առումով` 1988 թվականի փետրվարի Զարթոնքն է, որն իր առջև դրեց իրատեսական նպատակներ և վերադարձրեց մեզ պետությունը և ինքնապաշտպանության կարողությունը
Հայտնաբերված խախտումները վերացնելու համար սահմանվել է ժամկետ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:
«Կարող է՝ շատերը չխոսեն, շատերը չարտահայտվեն, շատերը պատերի տակ արտահայտվեն, բայց մարդիկ հիշում են, չէ՞, մենք ինչ ենք ունեցել, ինչպիսի բանակ ենք ունեցել, ինչպիսի հեղինակություններ են եղել, ինչպիսի հնարավորություններ են եղել, ի վերջո՝ զորահանդեսներ են եղել, ի վերջո՝ մարդիկ են ծառայել տարբեր զորատեսակներում, և այլն, և ասել՝ որևէ բան տեղի չի ունեցել, և հանկարծ մենք գնացել ենք, Հնդկաստանից գնումներ ենք արել, գիտեք, դա պարզապես անարգանք է մարդկանց նկատմամբ՝ այդ ափաշքյարա խաբելը, մոլորեցնելը, և, ի վերջո, բանակի մարտունակությունը, հնարավորություններն ու կարողությունները նաև երևում են կոնկրետ գործողությունների ժամանակ»։
Վրաստանի ազգային վիճակագրության գրասենյակի (Geostat) տվյալներով՝ 2026 թվականի հունվարին Վրաստանը կտրուկ ավելացրել է էլեկտրաէներգիայի ներմուծումը, որի արժեքը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 157%-ով՝ հասնելով 22.5 միլիոն դոլարի։
Գևորգյանը ՊԵԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը զբաղեցնում էր 2020թ հունվարից: