Կարճատեսությունը տեսողության տարածված խնդիր է, երբ մոտ գտնվող առարկաները երևում են պարզ, մինչդեռ ավելի հեռու գտնվող առարկաները՝ մշուշոտ: Կարճատեսության զարգացման պատճառների, առաջարկվող լուծումների մասին զրուցել ենք «Աչքի առողջության ինստիտուտի» աչքի բորբոքային հիվանդությունների ծառայության ղեկավար Արաքս Դավթյանի հետ։
Վթարի փաստով ՊԾ Երևան քաղաքի գնդի 1-ին գումարտակում փաստաթղթեր են ձևակերպվում, որտեղ էլ պարզվում են վարորդների ինքնությունը։
Վթարի փաստով քննչական բաժնում նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որտեղ էլ պարզում են վիրավորների ինքնությունը։
Փետրվարի 8-12-ին ժամանակ առ ժամանակ սպասվում են կարճատև տեղումներ՝ անձրևի և ձնախառն անձրևի տեսքով։
ԱՄՆ-ում դասախոսություններս ինձ նորից բերեցին այս մտքերին. ի՞նչ ուժ և նշանակություն ունեն
Սա վերաբերում է երկրի տնտեսական բոլոր ոլորտներին և հենց սա է պատճառը, որ աղքատությունը Հայաստանում չի նվազում։ Մենք բազմիցս փորձել ենք մեր գործընկերներին բացատրել, որ եթե ուզում են իրենց մարզերը գոնե նվազագույն չափով
Եթե մենք այս համակարգը փոխենք, ապա, մեր հաշվարկներով, դեղերի գների նվազումը չի սահմանափակվի միայն 20 տոկոսով․ որոշ դեղերի դեպքում այն կարող է հասնել մինչև 50 տոկոսի։
Թուրքերի ծրագիրը չի փոխվել։Ավելին՝ նրանց կարծիքով հիմա այն իրականացնելու հարմար ժամանակն է, քանի որ
Վրաստանի բնակչության 24%-ը թոշակառուներ են` ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության (Geostat) հրապարակած տվյալների. 2025 թվականին երկրում կենսաթոշակ ստացողների թիվը կազմել է 888.500 մարդ։
Յոթ մահացու մեղքերը չգործելու համար պետք է նախանձախնդիր լինել դրանց ճիշտ հակառակ առաքինությունները գործելուն, քանզի յուրաքանչյուր մահացու մեղքի դիմաց կա դրան հակադիր առաքինությունը` հպարտության դեմ` խոնարհությունը, նախանձի դեմ` եղբայրասիրությունը, բարկության դեմ` հեզությունը, ծուլության դեմ` աշխատասիրությունը, ագահության դեմ` ողորմածությունը, որկրամոլության դեմ` ժուժկալությունը, բղջախոհություն դեմ` ողջախոհությունը:
2025թ․ Թուրքիայի զբոսաշրջության ոլորտն արձանագրել է պատմական բարձր ցուցանիշ․ 63 մլն 941 հազար միջազգային զբոսաշրջիկ։ Ըստ հրապարակված տվյալների՝ Ռուսաստանի Դաշնությունը պահպանել է առաջին հորիզոնականը՝ ուղարկելով մոտ 6․90 մլն ռուսաստանցի զբոսաշրջիկ։
Հայ Առաքելական եկեղեցու Արագածոտնի թեմը ներկայացնում է փետրվարի 8-ին թեմական եկեղեցիներում մատուցվելիք Սուրբ Պատարագների ժամանակացույցը.