Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդը» կանցկացնի առաջին նիստը․ Փաշինյանը Վաշինգտոնում է․ նիստը կանցնի ԱՄՆ հիմնական դաշնակիցների բացակայությամբ
ԱՄՆ Նախագահ Դոնալդ Թրամփի «Խաղաղության խորհուրդը» կիրականացնի իր առաջին նիստն այսօր Վաշինգտոնում։ Նիստի ուշադրության կենտրոնում կլինի Գազայի փխրուն հրադադարի հաջորդ փուլը։ Այս մասին գրում է NBC NEWS պարբերականը։
Այնուամենայնիվ, ԱՄՆ հիմնական դաշնակիցները կբացակայեն նիստից՝ այն մտահոգությունների ֆոնին, որ Թրամփը կարող է մարտահրավեր նետել ՄԱԿ-ին հակամարտությունների լուծման իր հավակնություններով։
Լրատվամիջոցը գրում է, որ ակնկալվում է, որ գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Վաշինգտոն կժամանեն առնվազն 40 երկրների ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ պետությունների ղեկավարներ։ Ինչպես սպասվում է, այն տեղի կունենա ԱՄՆ Խաղաղության ինստիտուտում, NBC News-ին հայտնել է ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան։
Ակնկալվում է, որ համաշխարհային առնվազն հինգ առաջնորդներ կմասնակցեն, այդ թվում՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը և Արգենտինայի նախագահ Խավիեր Միլեյը, որոնք երկուսն էլ Թրամփի դաշնակիցներն են։ Վաշինգտոնում է նաև Նիկոլ Փաշինյանը, ինչի մասին NBC NEWS-ը չի նշել։
Լրատվամիջոցը գրում է, թե ակնկալվում է, որ Թրամփը կհայտարարի Գազայի բազմամիլիարդանոց վերակառուցման ծրագրի մասին՝ խորհրդի անդամների ներդրումների հետ միասին, ընդ որում՝ ԱՄՆ նախագահը շաբաթավերջին հայտարարել էր, որ մինչ այժմ խոստացվել է ավելի քան 5 միլիարդ դոլար՝ առանց նշելու, թե որ երկրներն են խոստացել ֆինանսավորումը։
Նա նաև պատրաստվում է հրապարակել Գազայում ՄԱԿ-ի կողմից լիազորված կայունացման ուժերի ծրագրերի մանրամասները, ներառյալ՝ մի շարք երկրներ, որոնք, ըստ ԱՄՆ պաշտոնյայի, պլանավորում են մի քանի հազար զինվորներ տրամադրել այս նախաձեռնությանը։
ԱՄՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան NBC News-ին ասել է, որ հանդիպումը կներառի թարմացումներ «ջանքերի բոլոր ուղղությունների» վերաբերյալ, ներառյալ՝ մարդասիրական օգնություն Գազայի կառավարման ազգային կոմիտեին և Միջազգային կայունացման ուժերին։
ԱՄՆ նախագահը գագաթնաժողովից առաջ՝ երեքշաբթի օրը, Air Force One-ում լրագրողների հետ զրույցում լավատեսություն է հայտնել՝ ասելով, որ «աշխարհի մեծագույն առաջնորդները» միանում են Խաղաղության խորհրդին, որը նա սկզբում ներկայացրել էր՝ որպես Գազայում խաղաղության ջանքերը վերահսկող մարմին, նախքան դրա լիազորությունների կտրուկ ընդլայնումը՝ վերածվելով ՄԱԿ-ի ոճով մարմնի, որը նախատեսված էր համաշխարհային խոշոր հակամարտությունները լուծելու համար։
Ըստ լրատվամիջոցի, մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Հայաստանը, Եգիպտոսը, Հունգարիան, Պակիստանը, Թուրքիան և Միացյալ Արաբական Էմիրությունները, պարտավորվել են միանալ նախաձեռնությանը, չնայած դեռևս պարզ չէ, թե քանիսն են պարտավորվել 1 միլիարդ դոլար նվիրաբերել մշտական անդամակցության նախաձեռնությանը։
Նշվում է նաև, որ բանակցություններից բացակայելու են ԱՄՆ հիմնական դաշնակիցները, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիան, Ֆրանսիան, Նորվեգիան, Շվեդիան և Սլովենիան, որոնք հրաժարվել են միանալ այդ մարմնին, ոմանք մտահոգություններ են հայտնել դրա կանոնադրության վերաբերյալ, որտեղ Գազայի մասին ուղղակի հիշատակում չկա, և դրա՝ խաղաղապահ ջանքերում ՄԱԿ-ի դերը խաթարելու ներուժի վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Խաղաղության խորհրդի նիստը տեղի կունենա ժամեր անց։