Բեյրութի «Փյունիկիա» հյուրանոցի «Բիբլոս» մեծ հանդիսասրահում սեպտեմբերի 21ին տեղի է ունեցել Լիբանանում ՀՀ դեսպանության կողմից կազմակերպված ընդունելություն` նվիրված ՀՀ անկախության 25-ամյակին:
38-ամյա կնոջը սպանած ամուսնուն կալանավորեցին:
ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց ՀՀ բնակչության շտապ բժշկական օգնության և սպասարկման 2016-2020թթ. ռազմավարության իրականացման միջոցառումների ծրագրին:
2016 թ. սեպտեմբերի 20-ին ՀՀ Վարչական դատարանում, նախագահությամբ՝ Ա.Թովմասյանի, կայացավ Գևորգ Սարֆարյանի կալանքի ժակետը երկարաձգելու վերաբերյալ միջնորդության քննարկմանն ընդառաջ՝ 2016 թ. մարտի 23-ի հավաքի մասնակիցներից Հասմիկ Էվոյանի դեմ ՀՀ Ոստիկանության հայցի քննությունը:
Արձագանքելով Brussels Airlines ավիաընկերության կողմից Բրյուսել-Երևան-Բրյուսել երթուղով չվերթների իրականացման մասին վերջերս մամուլում տարածված տեղեկատվությանը՝ ՀՀ ԿԱ քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչությունը հայտնում է, որ Brussels Airlines ավիաընկերությունը 2016 թվականի դեկտեմբերի 10-ից մինչև 2017 թվականի մարտի 18-ը Բրյուսել-Երևան-Բրյուսել երթուղով երկու շաբաթը մեկ անգամ ոչ կանոնավոր չվերթներ իրականացնելու հայտ է ներկայացրել:
ՀՀ նախկին վարչապետ Արմեն Դարբինյանը երեկ ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է:
«2000 մարդու ընդունել, կազմակերպել, ճանապարհել, սա ինձ համար առաջնային է: Մենք եղանք մարզերում, հասանք մինչեւ Արցախ: «Իմ Հայաստան» համահայկական փառատոնին մասնակցում էր 48 պարախումբ, իսկ ամառային դպրոցի բոլոր ուողղություններից ամենաշատը հայերեն սովորողներն էին: Այս ծրագրերը ինչքան ընդլայնենք, դեռ ընդլայնելու տեղ կա»,- ասաց նա:
Սեպտեմբերի 22-ին, ժամը 15.31-ին տեղեկություն է ստացվել, որ Ալավերդի-Ախթալա ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ՃՏՊ, կան տուժածներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
«Ես հասկանում եմ, որոշակի բիզնես միջավայր ստեղծելը բարդ է, բայց մենք պետք է մի կառավարիչ ընտրենք, որն այդ բեռը կհաղթահարի»,- ասաց Կարապետյանը` ավելացնելով, որ պետք է ընտրել այնպիսի կառավարիչի, որը կկարողանա շահույթ ստանալ:
Սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Շիրակում, Լոռիում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի լեռնային շրջաններում օդում սպասվում է -2…-4 C0 ցուրտ:
«Պետք է ուսումնասիրել, թե որոնք են մեր թիրախային կետերը, որ ոլորտները մենք կարող ենք զարգացն ել, որոնք են մեր նեղ տեղերը, որ խանգարում են, որպեսզի բիզնեսն այդտեղ զարգանա: Պետք է լինել մաքսիմալ բաց և հասանելի թե՛ գյուղացու, թե՛ ոլորտի գործարարի համար», – ասել է վարչապետը։
42-ամյա Հարություն Գալստյանի սպանության դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով պարզվել է առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ում սեպտեմբերի 21-ին մեղադրանք է առաջադրվել։
Անկախության 25-րդ տարեդարձին նվիրված զորահանդեսի ժամանակ, ի թիվս այլ նորությունների, առաջին անգամ ցուցադրվեցին նաև հայկական բանակի «Իսկանդեր-Է» օպերատիվ մարտավարական հրթիռային համակարգերը։
Ինչպես տեղեկացրել էինք՝ սեպտեմբերի 19-ին, ժամը 1-ին, Աշտարակի խճուղում՝ Երևանի Շիրազի փողոց տանող ճանապարհահատվածում, «Օպել» մակնիշի ավտոմեքենան դուրս էր եկել երթևեկելի մասից, բախվել էլեկտրասյանն ու շրջվել:
Էրեբունի բժշկական կենտրոնից «Սասնա ծռեր» խմբի անդամ Պավլիկ Մանուկյանին այսօր տեղափոխեցին Դատապարտյալների հիվանդանոց:
Նախաքննության ընթացքում իրականացվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական գործողություններ՝ հիշյալ հանցագործությունները կատարած նաև մյուս անձանց շրջանակը պարզելու և քրեական պատասխանատվության ենթարկելու համար:
«Ինձ այսօր է ներկայացրել վարչապետը։ Մի քանի ժամ է, ինչ աշխատում եմ»,- այսօր Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Վահան Մարտիրոսյանը՝ խոստանալով բոլոր հարցերին մանրամասն պատասխանել ավելի ուշ։
Կառավարության որոշմամբ այսուհետ մինչև 2 տարեկան երեխաների խնամքի նպաստ կարող են ստանալ նաև Լեռնային Ղարաբաղում աշխատող ՀՀ քաղաքացիները։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Շիրակի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով շարունակվում են իրականացվել ակտիվ քննչական գործողություններ՝ պարզելու Արշակ Գրիգորյանի ինքնասպանության հանգամանքները, շարժառիթը։
Ժամը 08։20-ի սահմաններում ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության օպերատիվ կառավարման կենտրոն ահազանգ էր ստացվել, որ Կիևյան կամրջից քաղաքացի է իրեն ցած նետել։
«Մենք բազմաթիվ քայլեր ենք անում կիսատ-պռատ, համոզված չլինելով, որ դա ճիշտ է: Ես չեմ ուզում Ձեր որոշումը հիմա կանգնացնեմ, բայց եթե ինքներդ վստահ չեք, որ սա օգուտ է տալու, գուցե չանե՞նք»:
Ուժեղ քամին երեկ երեկոյան Ախուրյան համայնքի Նոր Ախուրյան բնակավայրի մի քանի տների տանիքներ է պոկել:
Անպատկերացնելի մեծ գործ են արել կազմակերպիչները Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ: Պատկերացնում եմ, թե որքան ջանք են ներդրել այդ երեխաների հետ առանձին պարապող ուսուցիչ-երաժիշտները, որքան սիրով են արել իրենց գործը, որովհետև իսկական հայրենասեր մարդիկ են, նվիրյալներ, որոնց աշխատանքը դրամով չի կարելի գնահատել, չնայած՝ շատ լավ կլիներ, որ դրամով էլ շատ բարձր գնահատվեր:
Սեպտեմբերի 24-ի լույս 25-ի գիշերը Շիրակում, Լոռիում, Արագածոտնի, Կոտայքի և Վայոց ձորի լեռնային շրջաններում օդում սպասվում է -2…-4 աստիճան ցուրտ:
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Սարգսյանը սեպտեմբերի 21-ին Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական տնտեսական միության մասին զեկույցով հանդես է եկել Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսագիտական համալսարանի դասախոսների, ասպիրատների եւ ուսանողների առջեւ, համալսարան, որը նա ինքն ավարտել Է ավելի քան 30 տարի առաջ:
Սեպտեմբերի 22-ին, ժամը 09.33-ին տեղեկություն է ստացվել, որ Իջևան-Նոյեմբերյան ավտոճանապարհին տեղի է ունեցել ՃՏՊ, կան տուժածներ. անհրաժեշտ է փրկարարների օգնությունը:
Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար, նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով` օրակարգում առաջին կարևոր հարցը Կառավարության կառուցվածքի փոփոխությունն է, երկրորդը` Հարկային օրենսգրքի փոփոխությունը, որը ներկայացվում է երկրորդ ընթերցմամբ, ինչը պայմանավորված է նաև միջազգային կառույցների հետ պայմանավորվածություններով: «Հարցերի մեծ մասը քննարկված է, երկրորդ ընթերցում է»,- ասաց Դ.Հարությունյանը:
Սեպտեմբերի 20-ին, ժամը 16.30-ին, ոստիկանության «Զվարթնոց» օդանավակայանի գծային բաժնի ծառայողները Դուբայ-Երևան չվերթի ինքնաթիռի ժամանումից հետո բերման են ենթարկել օտարերկրյա քաղաքացի, 1987 թ. ծնված Ամին Ջ.-ին:
«Նելսոն Մանդելա» միջազգային մրցանակին է արժանացել մերօրյա հերոսը: Գյումրու երիտասարդական պալատում սեպտեմբերի 21-ին կայացած «Նելսոն Մանդելա» միջազգային մրցանակաբաշխությանը լավագույն պարգևին՝ գլխավոր մրցանակին արժանացավ ապրիլյան քառօրյա պատերազմում թշնամու 3 տանկ խոցած Շուլի Հակոբյանը:
Նախորդ տարի Նորք-Մարաշում վնասազերծված «հանցավոր խմբի» ղեկավար ներկայացվող Արթուր Վարդանյանին իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստության մեղադրանք է առաջադրվել։ Այս մասին 168.am-ին հայտնեց Արթուր Վարդանյանի պաշտպան Լևոն Բաղդասարյանը։