Դավիթ Յանի Newo.ai-ը ներգրավեց 25 մլն դոլար
Դավիթ Յանի հիմնադրած Newo.ai ստարտափը հայտարարել է 25 միլիոն դոլարի A սերիայի ներդրում ներգրավելու մասին, որը գլխավորել է Ռատմիր Տիմաշեւը՝ համաշխարհային տվյալների պահուստավորման առաջատարներից մեկի՝ Veeam Software ընկերության համահիմնադիրը։ Նոր գործարքից հետո ընկերության ընդհանուր ֆինանսավորումը հասել է 32 միլիոն դոլարի, ինչը վկայում է AI-ով ավտոմատացված հաճախորդների սպասարկման շուկայի նկատմամբ աճող հետաքրքրության մասին։
Newo.ai-ն առաջարկում է հարթակ, որտեղ AI-ով աշխատող վիրտուալ ընդունարանի աշխատակիցները մշտապես հասանելի են զանգերի, SMS-ի եւ WhatsApp հաղորդագրությունների սպասարկման համար․ համակարգը կարող է ամրագրել հանդիպումներ, նախապես որակավորել դիմումները եւ անհրաժեշտության դեպքում փոխանցել զանգերը իրական օպերատորներին՝ ապահովելով արագ եւ արդյունավետ սպասարկում։
Տեխնոլոգիական առումով լուծումը կառուցված է Google-ի Vertex AI ենթակառուցվածքի վրա եւ օգտագործում է Gemini 2.5 Flash մոդելը, ինչը հնարավորություն է տալիս ստեղծել արագ, բնական եւ մարդկային խոսքին մոտ պատասխաններ։
Նոր ներդրումը կօգնի ընկերությանը ընդլայնել պրոդուկտը ավելի շատ ոլորտներում, մեծացնել գործընկերների ցանցը՝ անցնելով 200-ը, ինչպես նաեւ սկսել նոր նախաձեռնություններ՝ ծառայություններ մատուցող ընկերություններին հասնելու համար․ ընկերությունը նաեւ նախատեսում է խորացնել ինտեգրումը Gemini-ի հետ՝ ավելի բարդ աշխատանքային հոսքերի ավտոմատացման նպատակով։
Ռատմիր Տիմաշեւի մասնակցությունը գործարքին ունի նաեւ խորհրդանշական նշանակություն, քանի որ նրա համահիմնադրած Veeam-ը երկար տարիներ ապահովել է բիզնեսների տվյալների պահուստավորումն ու վերականգնումը, իսկ այժմ նրա ներդրումը Newo.ai-ում ցույց է տալիս, որ հաջորդ տեխնոլոգիական փուլը կարող է կապված լինել AI-ով ամբողջությամբ ավտոմատացված հաճախորդների հաղորդակցության զարգացման հետ։