Նախորդ տարվա վերջին ՀՀ ժողովրդական նկարիչ, քանդակագործ Լևոն Թոքմաջյանի կողմից քանդակված և Զանգակատան միջնակարգ դպրոցի բակում տեղադրված Պարյուր Սևակի քանդակը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել։
Օդի ջերմաստիճանն էապես չի փոխվի։
Մերկասառույց, որի պատճառով անգամ ծնողները իրենց երեխաներին դպրոց չեն ուղարկում։
Գյումրիում hրդեհ է բռնկվել «Լադա» մակնիշի ավտոմեքենայում
Փրկարարները փակել են «Honda» մակնիշի ավտոմեքենայի գազի բալոնի փականը։
Թեհրանը զգուշացրել է Վաշինգտոնին
«Գենը ժառանգական տեղեկատվության ինֆորմացիայի ֆունկցիոնալ միավորն է, որից ինչ-որ գործողություն է առաջանում։ Կա ԴՆԹ-ի մոլեկուլ, որի վրա գեները կոդավորված են և ինֆորմացիան դուրս է գալիս, դառնում կենսաբանական երևույթ` գեների միջոցով»,- այս մասին 168TV-ի հետ զրույցում ասաց բժիշկ-գենետիկ Վարդան Սարոյանը։
Միջպետական և հանրապետական նշանակության մյուս ավտոճանապարհները բաց են:
1930-ականներին Հայոց եկեղեցու դեմ հակակրոնական պայքարի մասին խոսելիս հիշատակության է արժանի 1938 թվականին գնդակահարված Բագրատ արքեպիսկոպոս Վարդազարյանը:
19-ամյա տղան դանակահшրել է 2 անչափահասի
Ֆոտոլրագրողը հայտնում է, որ ճանապարհը պատված է եղել մերկասառույցով, ինչն էլ դարձել է վթարի պատճառ։
Հունվարի 12-ի գիշերը և առավոտյան, 13-15-ին առանձին շրջաններում սպասվում է ձյուն։ Հունվարի 11-ին և 12-ի ցերեկը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ.
#ՀԻՄԱ. ՍՈՒՐԲ ՊԱՏԱՐԱԳ` ԱՐԱՐԱՏԻ ՍՈՒՐԲ ՀԱԿՈԲ ԵԿԵՂԵՑՈՒՄ. #ՈՒՂԻՂ
Սիրելի՛ արժանապատիվ հայրեր, դուք որևէ պարտականություն չունեք պատասխանելու անհասկանալի այդ այցելությունները կատարող ոստիկաններին:
Նախնական ուսումնասիրության արդյունքում, կարելի է եզրակացնել, որ արտահոսք եղած ֆայլերը կորզվել են էլեկտրոնային քաղաքացիական դատավարության cabinet.armlex.am հարթակից։
Շնորհի՛ր ինձ, Տե՛ր, աչքերի լաց, արցունքների հոսում, մեղքերի սուգ, սրտի երկյուղ, ոսկորների սարսափ և դող տանջանքների ահից, կենաց ճանապարհ և անդադար պաղատանքներ: Փրկիր երևացող և աներևույթ թշնամուց և արժանավորիր գոհությամբ փառավորել Քեզ, Հոր և Սուրբ Հոգուդ հետ, այժմ և միշտ և հավիտյանս հավիտենից: Ամեն:
Հրապարակվել է ամենաերկարակյաց բնակչություն ունցեցող երկրների ցանկը։ Նշվում է, որ մարդկանց երկարակեցության վրա ազդում են սոցիալ-տնտեսական վիճակը, գենետիկ գործոնները և կյանքի որակը։
Այս տարվա հունվարի 1-ից Հայաստանում գործնականում պիտի գործի առողջության պարտադիր ապահովագրությունը։ Թվում է, թե հունվարի 1-ից քաղաքացին ազատ կարող է օգտվել այդ համակարգից, դիմել բժշկի ու ապահովագրության շրջանակներում ստանալ իրեն հասանելի անվճար բժշկական ծառայությունները։ Բայց այդպես չէ, որովհետև ապահովագրություն ասվածն ավելի շատ թղթի վրա է, քան իրականության մեջ։
Ահա ա՛յս է մեզ Իր իմաստուն ու վստահ օրինակով ու խոսքով, կեցվածքով ու գործով ուսուցանում և պատգամում մերազնյա Ամենայն Հայոց Վեհափառ Հայրապետը:
Ոչ առաջինն ես, ոչ էլ՝ վերջինը… 5-րդ դարում Սասանյան Պերոզ արքան նույնիսկ աքսորեց Գյուտ կաթողիկոսին, բայց ստիպված ազատ է արձակում եւ թույլ տալիս Գյուտ Ա Արահեզացուն վերադառնալ Հայաստան։ Իսկ Բյուզանդիայի Մորիկ կայսրը 591 -ին Ավանում ստեղծում է հակաթոռ
«Արցախը չկորցրեցինք պատերազմում։ Արցախը կուլ տվեցին քաղաքական որոշմամբ և մարսեցին լռության, անպատժելիության ու կեղծ «իրողությունների» պայմաններում»,- գրել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը։ Նա շարունակել է. «Այդ գործընթացը չավարտվեց պարտությամբ․ այն դարձավ նախադեպ։ Կուլ տվեցին Արցախը ու մարսեցին. այդ պատճառով էլ կանգ չեն առնում։ Այսօր նույն ձեռագրով կուլ են տալիս Հայաստանը՝ սահմանների […]
Արագածոտնի թեմից հայտնում են, որ թեմում Սուրբի անունը կրող եկեղեցիներում կմատուցվի Սուրբ եւ Անմահ Պատարագ:
Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին սոսկ կրոնական կառույց չէ, այն մեր պետականության և ինքնության վերջին ամրոցն է։ Այս կառույցի դեմ
Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի փոխնախագահն իր գրառումն ուղեկցել է Ուկրաինայի տարածքում «Օրեշնիկի» հարվածի տեսակադրով։
Միաժամանակ, դատելով օդանավակայանի չվացուցակից, ուժի մեջ են մնում երկու չվերթ Թեհրանից Երևան և մեկ չվերթ հակառակ ուղղությամբ, որոնք նախատեսված են հունվարի 11-ին:
«Որդիների Կանչ» ՀԿ -ն իր անվերապահ հավատարմությունն է հայտնում Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնին ու նրա գահակալ ազգի Վեհափառ Հայրապետին։
2023 թվականի սեպտեմբերի 25-ին Ստեփանակերտ-Ասկերան ավտոճանապարհի հարակից տարածքի բենզինի պահեստում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով վիրավորում ստացած և Հայաստան տեղափոխված մեր հայրենակիցների մի մասը որոշ ժամանակ անց բուժումը շարունակեց ստանալ արտերկրում, մի մասը՝ Հայաստանում։