Դեպքի վայր է մեկնել ՆԳՆ ՓԾ Երևան քաղաքի փրկարարական վարչության հրշեջ-փրկարարական ջոկատից մեկ մարտական հաշվարկ։
Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից Ամբերդ ամրոց և Քարի լիճ տանող ավտոճանապարհները։
Փետրվարի 1-3-ին առանձին շրջաններում սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 17-20 մ/վ արագությամբ, լեռնային շրջաններում՝ բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։
Ցավոք, ասվածն ամենևին չափազանցություն չէ։ Հենց դա էր իշխանությունների այսօրվա որոշման գլխավոր ուղերձը, էությունը։
Հիշեցեք, ամենքս, ի վերջո, պատասխան ենք տալու խղճի, պատմության եւ Ամենակալ Աստծո առջեւ
Յիսուս ըսել կ՚ուզէ, թէ ով որ մարդոց կողմէ փառք ստանալու համար է որ ողորմութիւն կ՚ընէ, եւ ընելէ ետք՝ կը ստանայ փառք ու պատիւ, ալ իրեն տրուելիք ուրիշ վարձատրութիւն չի մնար։ Աստուած չի փառաւորեր մէկը որ մարդոց կողմէ տրուած փառքը աւելի՛ կը նախընտրէ, քան՝ Աստուծմէ տրուած փառքը (Յհ 12.43)։
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարար Մեհմեթ Նուրի Էրսոյը հայտարարել է, որ երկիրը 2025-ն ամփոփել է շուրջ 63.9 միլիոն այցելուով և 65.2 միլիարդ դոլար զբոսաշրջային եկամուտով։
Պատահական չէ նաև ճնշումների սաստկացումը Եպիսկոպոսաց ժողովի անցկացման նախաշեմին։ Սա վկայում է, որ իշխանության իրական նպատակը ոչ միայն առանձին հոգևորականների լռեցումն է, այլ Եկեղեցու հավաքական կամքի ձևավորման կանխումը։
Դաշտ ահ ու սարսափով ենք մեր չորքոտանիներին տանում արածեցնելու։ Ամեն անգամ մտածում ենք, որ էսա երբ նախիրն ու ոչխարի հոտը բերենք դաշտ էս էլեկտրասյուները տապալված են լինելու։ Լարերի տակով չգիտես ոնց
Փետրվար ամսին ցերեկվա տևողությունը մեր լայնություններում աճում է ավելի քան մեկ ժամով:
Հայր Ռուբենը առանձնահատուկ շեշտեց երիտասարդների կրթության կարևորությունը՝ ֆիզիկական, մտավոր և հոգևոր պատրաստվածությամբ։ Կրթության նպատակը առաքինի մարդ կերտելն է՝ ա
Իսկ տիրադավ ու հերձված խմբակին միայն ու միայն ցավակցել կարելի է, քանի որ աննախանձելի է իրեն եկեղեցուց դուրս դրածի ու հոգևոր հոր կոչումը «30 արծաթի» հետ փոխանակածի կյանքն ու ճակատագիրը»
2026 թվականի մարտի 1-ից Վրաստանում փոխվում են օտարերկրյա քաղաքացիների աշխատանքային կանոնները։ Այս մասին գրում է aliq.ge-ն։ Փոփոխությունները նախատեսված են «Ապօրինի աշխատանքային միգրացիայի դեմ պայքարի և տեղական աշխատաշուկայի պաշտպանության ու զարգացման նպատակով»՝ «Աշխատանքային միգրացիայի մասին» Վրաստանի օրենքում կատարված փոփոխություններով, որոնք ընդունել է «Վրացական երազանք» կուսակցության խորհրդարանը; Մարտի 1-ից օտարերկրյա քաղաքացու օրինական աշխատանքի համար պարտադիր կլինի․ աշխատանքային պայմանագրի […]
Հետագա միջոցառումներով իրավապահները պարզեցին, որ նրանք բացի այս կատարել են ևս մեկ գողություն։ Հանգամանքները պարզվում են։
Դատարանի այդ որոշումը իմ կողմից բողոքարկվել էր ՀՀ վճռաբեկ դատարան, քանի որ բողոքը ներկայացնելուց օրեր անց էր քննիչը վարույթին մասնակցելուց ազատելու մասին որոշում կայացրել, հետևապես, իմ պնդմամբ ես պատշաճ սուբյեկտ էի:
Լիտվայում հունվարի 31-ի համար ամենացածր ջերմաստիճանը գրանցվել է 70 տարի առաջ․ Ուտենում ջերմաստիճանը 1956 թվականին հասել է -38.9-ի։
9-ը տիրադավ է, իսկ 10-ը՝ մեղադրյալ (որոնցից 4-ը՝ բանտարկյալ)։
Մայր Աթոռը կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության իշխանությանը և իրավապահ համակարգին գործել բացառապես ՀՀ Սահմանադրության և օրենքի շրջանակներում, արդարության և ճշմարտության բարձրագույն սկզբունքներին հավատարմությամբ և հարգել
Հիշեք մի շատ կարևոր բան՝ Սամվել Կարապետյանը ինչ ասում, այն էլ անում է»,- նշում է «Մեր ձևով» շարժման անդամը։
Քաղաքացին հունվարին աշխատանքից ազատվում է, բայց պարտավոր է 10,800 դրամները յուրաքանչյուր ամիս վճարել։ Ասել է «Հայաստանը ես եմ» նախաձեռնության ղեկավար Նաիրի Սարգսյանը։
Գագիկ Սուրենյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Ժողովուրդ ջան, հունվարն էլ գլորեցինք, լույսն ու ջերմությունը արդեն շատ մոտ են»։
Անցած օրը մի հրապարակման մեջ նշված էր, որ Հովհանավանքում քահանա նշանակվելուց հետո Սծյոպիկը զանգել և ինչ-որ մեկին հարցրել է, թե փող կա՞ մեջը: Կարելի է արձանագրել, որ կա՝ մի 300.000 դոլար, բայց պայմանը՝ հոգին ծախելն է
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Տեր Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի նկատմամբ ևս կիրառեցին երիկրից չբացակայելու արգելք խափանման միջոցը։ Այդ մասին հայտնեց փաստաբանը՝ դուրս գալով Քննչական կոմիտեի շենքից։
Խնդիրը հարթվել է: Կարճ ժամանակում նման ծավալի տպագրության դեպքում սխալներ, որքան էլ անցանկալի է, պատահում են։ Կարևորը` որ
Մայր աթոռի արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանի նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց երկրից չբացակայելու արգելքը։ Նաթան սրբազանի փաստաբան Շուշան Հարությունյանը ՔԿ–ում անցկացված հարցաքննությունից հետո հայտնեց, որ արքեպիսկոպոսին մեղադրանք է առաջադրվել դատական ակտին խոչընդոտելու հանցակազմով։ Պաշտպանական կողմին մեղադրանքը պարզ չէ։
Կատարվում է նախաքննություն:
Բայց, ինչպես նկատել եմ, նա այս պրոցեսում առաջնորդվում է «սալյամիի էֆեկտ» ունենալու տրամաբանությամբ»