«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նոր նախագահ է դարձել Լորդ Արա Դարզին:
Ոստիկանության Մաշտոցի բաժնի Դավթաշենի բաժանմունքի ծառայողները, իրացնելով ստացված օպերատիվ տվյալները, ապօրինի թմրամիջոց պահելու և օգտագործելու կասկածանքով բերման են ենթարկել Երևանի բնակիչ, 21-ամյա մի երիտասարդի՝ պահպանվող հատուկ տարածք տեղափոխելով նրա ավտոմեքենան։
Հոկտեմբերի 22-25-ը սպասվում է առանց տեղումների եղանակ:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանգստյան օրը շարունակվում է:
Կանայք՝ հաճախ որակվելով, որպես թույլ սեռի ներկայացուցիչներ՝ ենթարկվում են խտրականության:
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի նկատմամբ հարուցված հետապնդումը հակասում է ոչ միայ ՀՀ ազգային օրենսդրությանը, այլ նաեւ Եվրոպական կոնվենցիային:
Քննչական կոմիտեն մերժել է «Հայելի» ակումբի ղեկավար Անժելա Թովմասյանի նկատմամբ պաշտպանական միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ փաստաբանի դիմումը:
Հոգեբան Կարինե Նալչաջյանի ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է:
Տեղեկությունները, թե «Գյումրու տուն-ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի տարեց խնամյալները դուրս են հանվելու խնամքի տնից, կեղտոտ մանիպուլյացիայի արդյունք են և չեն համապատասխանում իրականությանը:
«Մեր սիրած կիրակին»,- ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ կից հրապարակելով այս տեսանյութը:
Մեկ տարի է՝ կառավարությունը հայտարարել է տնտեսական հեղափոխության մասին, բայց քաղաքացիների մեծ մասը դեռ տնտեսական հեղափոխության արդյունքները չեն տեսել:
Մնացորդաց գիրքը հաջորդում է Թագավորացին: Այն բաժանվում է 2 հիմնական մասերի`Մնացորդաց Ա և Բ: Մնացորդացի երկու գրքերը կազմում են մեկ ամբողջություն, քանի որ գրվել են Իսրայելի նույն միջավայրում և հավանաբար նույն քահանայական դասի կողմից:
Հոկտեմբերի 19-ին արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել Արարատի մարզում։
Հոկտեմբերի 19-20-ն ԱԻՆ ՓԾ Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոնում 2 ահազանգ է ստացվել հանրապետության տարածքում նկատված օձերի վերաբերյալ:
Հայկական լավաշը հայտնվել է աշխարհի 50 լավագույն հացերի շարքում: CNN-ը հրապարակել է հոդված, որտեղ ներկայացնում է աշխարհի 50 լավագույն հացերը, ցուցակում երկրորդը հայկական լավաշն է:
Հոկտեմբերի 20-ին, ժամը 06:02-ին «911» ծառայություն ահազանգ է ստացվել, որ հրդեհ է բռնկվել Երևանի Բատիկյան փողոցի տներից մեկում:
«Բնապահպանական աղետ Արցախում»
Հոկտեմբերի 16-ին և 17-ին ոստիկանության Աշտարակի բաժնի ծառայողները ստացած օպերատիվ տվյալները «Կոշ» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների հետ իրացնելով, հիշյալ քրեակատարողական հիմնարկի մոտակայքում հայտնաբերել ու ապօրինի թմրամիջոց պահելու և օգտագործելու կասկածանքով մեքենաներով հանդերձ բաժին բերման են ենթարկել մի քանի երիտասարդի։
Հինգշաբթի օրը կառավարության նիստում որոշվեց՝ «Հայաստանի վերափոխման ռազմավարություն 2050»-ի տեսլականի ուղերձները հանրությանը ներկայացնելու նպատակով, ցուցապաստառների տպագրության ու գովազդային ծառայությունների ձեռքբերման համար վարչապետի աշխատակազմին հատկացնել 48 մլն 900 հազար դրամ: Այն ուղղվել է «Հայաստանն իմ օջախն է։ Ժողովուրդն իմ ընտանիքն է» գովազդային պաստառների հրապարակմանը, որոնք տարածվել են Երևանում և Հայաստանի մարզերի տարբեր հատվածներում։
Ոստիկանությունը շարունակում է թմրամոլության և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ հետևողական պայքարը:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցում է Երևանի 2801-րդ տարեդարձի առթիվ կազմակերպված հանդիսավոր միջոցառմանը։
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մասնակցել է «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողությանը։
Միրզա Դինային 2019թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր է հռչակվել «Ավրորա» ֆորումի շրջանակում Երեւանում տեղի ունեցած հանդիսավոր արարողության ընթացքում։
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հյուրընկալել է Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանին և Մեծ Բրիտանիայի լորդերի պալատի անդամ, Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն, պրոֆեսոր Արա Դարզիին:
Հայ բժիշկներն ու ինժեներները որոշել են սեփական ուժերով ոտքի հանել հենաշարժողական խնդիրներ ունեցողներին: Մասնագետները համատեղ աշխատանքի արդյունքում ստեղծել են մի սարք, որն ընկալում է մարդկանց նույնիսկ ամենաթույլ նյարդային ազդակները և դրանք վերածում է իրական շարժումների: Հայաստանում էկզոկմախք ստեղծելու գաղափարը կինեզիոլոգ Դավիթ Արսենյանինն է:
SHAMSHYAN.com-ի տեղեկություններով, երեկ՝ հոկտեմբերի 8-ին, առանձնապես խոշոր չափի գողության դեպք է տեղի ունեցել Երևանում:
«Կարծում էի՝ Արթուր Մեսչյանն այդ քննարկումները կազմակերպելու առաջամարտիկը պետք է լիներ, բայց ոչ, այդպես չէ։ Մենք և բազմաթիվ ճարտարապետներ չգիտենք՝ ի՞նչ է կատարվում քաղաքում, բարձրաձայնում ենք հանրային քննարկումների պահանջը, բայց քաղաքապետարանից արձագանք չկա, և արդեն ստիպված ենք քաղաքապետին դիմել բաց նամակներով»:
«85 տարեկան եմ, գյուղացի մարդ: 18 տարի սրանց ձեռքը տառապում եմ: Իմ հողերը վերցրել-վաճառել են օլիգարխներին, 18 տարի է՝ ինձ չարչարում են: 2014 թվականին տվեցի դատարան: 3 տարի ինձ քարշ տվեցին:
«Եթե մեծ քանակությամբ ընկույզ արտադրենք, իրացման խնդիր չենք ունենա, բեռնափոխադրման խնդիր էլ չենք ունենա, որովհետև տեսեք՝ Լարսը 10 օրով փակվում է, պտուղ-բանջարեղենը փչանում է, իսկ ընկույզը չի փչանում»:
«Ջուր են բաց թողնում, կոնկրետ 4 սեփական տների մեծ վնաս է հասցնում: Այսքան ժամանակ դիմել ենք քաղաքապետարան, մարզպետարան, բայց՝ անօգուտ: Ջրատարից բաց թողնված ջուրը փլվածքներ է առաջացնում: Ներկա պահին իմ պտղատու ծառերը ջրի մեջ են»,- 168.am-ի հետ զրույցում ասաց Արտուշ Թարոյանը: