Մոսկվայի դատարանը ուժի մեջ է թողել Telegram և WhatsApp հավելվածներում զանգերի սահմանափակման որոշումը
Մոսկվայի քաղաքային դատարանը հաստատել է Telegram և WhatsApp հաղորդագրությունների հավելվածներում զանգերի սահմանափակման հետ կապված վարչական վարույթը դադարեցնելու վերաբերյալ դատարանի որոշման օրինականությունը, հաղորդում է Մոսկվայի ընդհանուր իրավասության դատարանների մամուլի ծառայությունը։
Դեկտեմբերի վերջին Մոսկվայի Տագանսկի շրջանային դատարանը ստացել է ավելի քան 100 մարդու շահերը ներկայացնող Կոնստանտին Լարիոնովի հայցը՝ զանգերի սահմանափակումները չեղյալ համարելու պահանջով։ Այնուհետև դատարանը մերժել է գործը՝ որոշելով, որ Լարիոնովը իրավունք չունի հայց ներկայացնել հաղորդագրությունների հավելվածների սեփականատերերի անունից։
Վերաքննիչ բողոքարկման արդյունքում դատարանը ուժի մեջ է թողել Տագանսկի դատարանի որոշումը։ «Վարչական գործերի վերաքննիչ կոլեգիան ուժի մեջ է թողել դատարանի որոշումը»,- նշել է մամուլի ծառայությունը։
Հիշեցնենք, որ 2025 թվականի օգոստոսին Ռոսկոմնադզորը սահմանափակել է արտասահմանյան հաղորդագրությունների հավելվածներում ձայնային զանգերը՝ վկայակոչելով խարդախության դեմ պայքարի անհրաժեշտությունը և WhatsApp-ի՝ Ռուսաստանի օրենսդրությանը չհամապատասխանելը։