«Ադրբեջանում հայ պատանդների ու գերիների ապօրինի ազատազրկման ու նրանց տառապանքների, ինչպես նաև նրանց ազատ արձակման միակ պատասխանատուն, ինչ ուզում եք, արեք, մեկ մարդ է` ՔՊ ղեկավարը, որ զբաղեցնում է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնը: Գլխավոր հասցեատերը նա է:
Քամին հարավարևմտյան 2-5մ/վ, փետրվարի 28-ին սպասվում է քամու ուժգնացում՝ 17-20մ/վ արագությամբ, լեռնային շրջաններում՝ բուք, ցածր հորիզոնական տեսանելիություն։ Օդի ջերմաստիճանը փետրվարի 28-ի ցերեկը կբարձրանա ևս 2-3 աստիճանով։
Ադրբեջանում Bloomberg լրատվական գործակալության թղթակցային հավատարմագրումը չեղարկվել է: Դրա մասին հայտնել է ադրբեջանական Report-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրը։
«Ինձ համար կարևոր էր հարգել ստեղծագործության սկզբնական ոգին՝ ստեղծելով նոր մեղեդի ու ներդնելով հայկական մշակութային նրբերանգներ, որ կարձագանքեին թե հայկական ու թե ֆրանսիական մշակույթներում: Այսպիսով ստեղծվեց նոր մի երգ, որ կամրջում է հայկական ու ֆրանսիական երաժշտական երաժշտական մշակույթները», – մեկնաբանում է Միքայել Ոսկանյանը:
Փակ են Արագածոտնի մարզում «Ամբերդ» բարձր լեռնային օդերևութաբանական կայանից Քարի լիճ և Ամբերդ ամրոց տանող ավտոճանապարհները։
Խառը մենամարտերի թեթև քաշային կարգում (մինչև 70 կգ) UFC-ի դասակարգման առաջին համար, Հայաստանի ներկայացուցիչ Արման Ծառուկյանը չի մասնակցի մարտի 9-ին Լաս Վեգասում անցկացվելիք UFC 313 մրցաշարին, որի ընթացքում կարող էր մենամարտել ամերիկացի Ջասթին Գեթժիի հետ:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը ժամանել է Սպիտակ տուն՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ հանդիպման։ Ողջունելով Սթարմերին՝ Թրամփը հայտարարել է, որ վստահ է՝ Ուկրաինան և Ռուսաստանը կհասնեն խաղաղ համաձայնագրի, որով պատերազմին վերջ կդրվի։ Այս մասին հայտնել է NBC News-ը։
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը «Դի-ԷՍ-ԷՅ Խորհրդատվական խումբ» ընկերության գլխավոր տնօրեն, ՀՀ Պետական եկամուտների կոմիտեի (ՊԵԿ) նախկին ղեկավար, տնտեսագետ Դավիթ Անանյանն է։
1966 թվականին Բորիս Սպասին շախմատային թագի համար մրցամարտում պարտվել էր Տիգրան Պետրոսյանին։ Երեք տարի անց նա հասել էր ռեւանշի եւ դարձել աշխարհի չեմպիոն։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր առաջարկած 25 տոկոս մաքսատուրքերը՝ մեքսիկական և կանադական ապրանքների համար, ուժի մեջ կմտնեն մարտի 4-ից:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների մայրաքաղաք Աբու Դաբիում՝ IDEX 2025 միջազգային պաշտպանական համաժողովի շրջանակում կազմակերպված ցուցահանդեսին հայկական տաղավարի կառուցապատման աշխատանքները բյուջեին արժեցել են 34 միլիոն 250.000 դրամ՝ շուրջ 85.000 դոլար։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մեկ տարով երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ նախկինում սահմանված մի շարք պատժամիջոցներ: Այս մասին ասված է Սպիտակ տան հրապարակած փաստաթղթերում։
Երիտասարդը և կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են քննչական բաժին:
Արայիկ Հարությունյանը, ըստ ԶԼՄ-ների, ժամանակ է խնդրել պատրաստվելու համար ու ցուցմունք չի տվել։
Վաչե Բրուտյանը շեշտեց՝ Հայաստանի վարչախումբը ոչ միայն քայլեր չի անում, այլև կաշկանդում է ուրիշների կատարած աշխատանքը. «Այս վարչախումբը ե՞րբ է ճշմարտությունն ասում, անընդհատ ստերով են կերակրում անգամ միջազգային հանրությանը, պարզապես պատասխանատվությունից խուսափելու համար ասում են՝ մենք շատ զգույշ ենք խոսում: Այս երեխայական խաղը շատ ժամանակավրեպ է»:
Սուրբ Աթոռի մամուլի ծառայությունից հինգշաբթի առավոտյան հայտնել են, որ Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս I-ը լավ քնել է և առավոտյան առաջին կեսն անցկացրել է հանգստի վիճակում։
«Գյումրին հետաքրքիր ու մի քիչ էլ բարդ քաղաք է, նախկինում էլ եմ ասել՝ այստեղ չեն սիրում, այստեղ նվիրվում են։ Երբ սկսում են մարդուն չհարգել, սկսում են նաև ատել։ Այս կատեգորիզմն իր մեծ ազդեցությունը կունենա ընտրությունների վրա»,- հավելեց Արթուր Գևորգյանը։
Բոլոր կալիբրների ուսապարկերը անդրադարձել էին ինձ. նորմալ է. կյանքում չեն աշխատել. Մարության
Թուրքիան, որը ՆԱՏՕ-ում ԱՄՆ-ից հետո երկրորդ բանակն ունի, բաց է Ուկրաինայում խաղաղապահ ուժերի տեղակայման համար զորքեր տրամադրելու հարցում:
Օսկարակիր ամերիկացի դերասան 95-ամյա Ջին Հեքմենին, նրա կնոջը՝ 64-ամյա դաշնակահարուհի Բեթսի Արակավային և նրանց շանը մահացած են գտել Նյու Մեքսիկո նահանգի Սանտա Ֆե քաղաքի իրենց տանը: Այս մասին հայտնել է BBC-ին։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը փետրվարի 27-ից մարտի 4-ը աշխատանքային այցով կլինի նախ Արգենտինայում, ապա Ուրուգվայի Արևելյան Հանրապետությունում։
Այսօր՝ փետրվարի 27-ին, խոշոր հրդեհ է տեղի ունեցել Երևանում: Ժամը 17:50-ի սահմաններում ՀՀ ՆԳՆ ՓԾ «9-11» ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն ահազանգ է ստացվել, որ Նորագավիթ 1-ին փողոցի թիվ 1/6 հասցեում գործող «ՆՀՈ-ՀՐԱՉ» ՍՊԸ ավտոտեխսպասարկման կետում խոշոր հրդեհ է բռնկվել: Այս մասին հայտնում է Shamshyan.com-ը։
«Չեմ հասկանում՝ ի՞նչն է այստեղ անհասկանալի, հետևապես, Մարիա Կարապետյանի ասածը տեղավորվում է հերթական մոլորությունների համատեքստում։ Դա քաղաքական ժանգլյորություն է և ոչ տաղանդավոր. ինչպես անում են, գցում են իրենց ոտքերին,- ասաց Մամիջանյանը՝ հավելելով,- Լավ, ուզում եմ հասկանալ՝ ինչո՞ւ պետք է այս ու հայանպաստ այս թեզերը, հայկականությունը ես պաշտպանեմ ոչ թե ադրբեջանցիներից, այլ Մարիա Կարապետյանից»։
ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն հանդիպել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։ Հանդիպումը կայացել է Ստամբուլում՝ Դաշնային խորհրդի պատվիրակության՝ Թուրքիա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ։ Այս մասին հայտնում են ՌԴ Դաշնային խորհրդից։
Ինքս գրությամբ Քաղաքապետարանից պահանջել եմ տրամադրել հենց տեսախցիկի արձանագրությունը, նաև պատասխան, թե ի՞նչ ֆինանսական տույժի մասին է խոսքը։ Տվյալ պարագայում պետք է զբաղվեն նաև իրավապահները։ Միաժամանակ ապշած եմ, թե ինչպես է այս ամենին անտարբեր մնում Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը»,- հավելեց ավագանու անդամը։
Փետրվարի 27-ին՝ ժամը 20:00-ի դրությամբ, Թթուջուր-Նավուր ավտոճանապարհը փակ է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։ Հայտնում են Ճանապարհային դեպարտամենտից:
«Մարտունու բժշկական կենտրոնի տնօրենը մի քանի օր մտածելուց հետո պարզաբանում է տարածում, որտեղ ինքնախոստովանությունից բացի կան տարբեր անձնական բնույթի գնահատականներ: Իհարկե «անհիմն զրպարտանք» եզրույթը կարժանանա իրավական գնահատականի, բայց 2 խորհուրդ կարող եմ տալ տնօրենին:
Պարզվել է, որ հայելիներից մեկը «Հյունդայի Էլանտրա» մակնիշի մեքենայինն է: Կազմված փաստաթղթերն ուղարկվել են Նոր Նորքի քննչական բաժին:
Նրանք իմ և ձեր հայրենակիցներն են… արյունակիցներն են… հայերն են: Նրանց կռիվը մեր կռիվն է: Հիշե՛ք: Մի՛շտ»:
Իսրայելցի 4 պատանդների մարմինների դիմաց մի քանի հարյուր պաղեստինցիների՝ իսրայելական բանտերից ազատ արձակումից հետո ՀԱՄԱՍ խմբավորումը հայտարարել է, որ պատրաստ է բանակցություններ սկսել Գազայում հրադադարի երկրորդ փուլի շուրջ: Այս մասին հայտնում է Reuters–ը: