Հունվարի 6-ին Հայ Առաքելական եկեղեցին նշում է Հիսուս Քրիստոսի Սուրբ Ծննդյան ու Աստվածահայտնության տոնը, որը Հիսուսի Սուրբ Ծննդյան և մկրտության հիշատակումն է:
Սուրբ Ծննդյան պատարագ Ստեփանակերտի մայր տաճարում
Հազարամյակների ընթացքում թույլ տրված մեր նախկին սխալների մասին չէ, որ կուզեի հիշեցնել, այլ այն ճակատագրական սխալի, որն ազգովի կատարեցինք 2018-ի ապրիլին և, ապա կուրորեն կրկնեցինք 2021-ի հունիսին ու այսօր էլ գիտակցված համառությամբ շարունակում ենք մնալ նույն այդ սխալի <<խոնարհ ծառան…
«Մարդիկ պետք է հավատ ունենան, որ իրենց հողը մշակեն, իսկ այդ հավատը նրանց պետք է ներարկի՝ ինչպես Արցախի, այնպես էլ՝ Հայաստանի ղեկավարությունը։ Այստեղ ինչ-որ առեղծված կա, որ ինձ համար անհասկանալի է, մենք Արցախ տվող չէինք, այդ ինչպես հանձնեցին, չեմ հասկանում։
Այսօր կատարվում են մարգարեների կանխասացությունները, թե ծնվելու է մի Մանուկ, Ով իր գալստյամբ փոխելու է աշխարհը՝ մաքրելով այն մեղքերից։ «Իմ անունից երկյուղ կրողների համար արդարության արեգակը պիտի ծագի, բժշկություն պիտի լինի նրա շողերի մեջ» (Մաղ. 4:2)- գրում է Մաղաքիա մարգարեն։ Իսկ Բարուքը գրում է, Երեմիայի խոսքերի համաձայն, թե Աստված Բարձրյալ երկրում կհայտնվի և մարդկանց մեջ կշրջի (Բարուք 3:38):
Մագազինները դատարկ են. հացի մատերիալ չկա, բայց ոչինչ, խաշ կանինք. Արցախից չենք քինալու
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավորները և գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները հանդիպումներ են սկսել շրջանների բնակչության հետ՝ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացնելու, տեղում առկա հրատապ խնդիրներին ծանոթանալու և բնակչությանը հուզող հարցերին պատասխանելու նպատակով:
Արդեն 24 օր շրջափակման մեջ գտնվող Արցախում՝ Ստեփանակերտի շուկայում, սնունդը գրեթե սպառվել է. մնացել է միայն ալյուր, կաթնամթերք, միս և շուկայի այցեքարտը՝ ժենգյալով հացը։
Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում տարածել է այս լուսանկարը՝ գրելով. «Աննա Մանգասարյանը Արցախից եկել էր Երևան իր մայրիկի մահվան տխուր առիթով: Աննան բլոկադայի պատճառով չի կարողանում վերադառնալ տուն իր 13 տարեկան երեխայի մոտ: Ամանորյա տոները փոքրիկը դիմավորեց առանց մայրիկի: Բլոկադան շարունակվում է:
«Ցավալի լուր ստացվեց երեկ երեկոյան։ Մահացել է Ալեքսեյ Վսևոլոդովիչ Մալաշենկոն»,- այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրել է ռուս քաղաքական վերլուծաբան Սերգեյ Մարկեդոնովը՝ ընդգծելով, որ Մալաշենկոն փայլուն հետազոտող էր։
Անգլերենում մի արտահայտություն կա, որը շատ եմ սիրում՝ «Couldn’t ask for more»` եթե բառացի թարգմանենք՝ ավելին չէի կարող խնդրել։ Նշանակում է՝ լինել ծայրահեղ երջանիկ ու շնորհակալ այն ամենի համար, ինչ կա և ավելիի ակնկալիք չունենալ։
Ստեփանակերտի պարենամթերքի առևտրի կետերում՝ հատկապես ամանորյա մեծածավալ վաճառքից հետո լայն սպառման պարենային ապրանքատեսակների պակասությունը, իսկ որոշների դեպքում՝ նաև բացակայությունն առավել նկատելի է դարձել:
ՀՀ-ից ու արտերկրից հնարավոր է զանգահարել +374 47 119 119 հեռախոսահամարով:
Հավատը ոչ միայն համոզում է, որ գոյություն ունի Աստված, այլև կենսակերպ է, կյանքի յուրահատուկ որակ: Հնարավոր չէ հավատի կյանքն ապրել իմիջիայլոց, այն ենթադրում է յուրահատուկ ռիթմ. առօրյա հոգսերի ու խնդիրների մեջ անհրաժեշտ է կանգ առնել և լռության ու խաղաղության մեջ հաղորդակցվել Երկնավոր Հոր հետ:
Կամո Տեր-Պետրոսյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա հունվարի 4-ին` ժամը 18:00-ին, Սբ. Սարգիս եկեղեցում (Նորքի 5-րդ զանգված), հուղարկավորությունը՝ հունվարի 5-ին` ժամը 13:00-ին, նույն վայրից:
Նռօրհնեքի արարողություն` Ստեփանկերտի Հովանու Մայր տաճարում
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ ՌԴ ցամաքային զորքերի ստորաբաժանումները կմասնացեն Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) խաղաղապահ զորավարժություններին, որոնք կանցկացվեն Հայաստանում։ Այս մասին հրապարակվել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքում։
Աղոթք բարձրացրեցինք առ Աստված նահատակ քաջորդիների հոգիների խաղաղության համար:
Արցախցի երիտասարդներն Ամանորը դիմավորեցին «Եռաբլուրում» Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը` Բերձորի միջանցքն Ադրբեջանի կողմից փակելու հետևանքով հարյուրավոր արցախցիներ չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ։ Այսօր մի խումբ արցախցի երիտասարդների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ մոմավառությամբ լուռ երթ դեպի Եռաբլուր։ Նրանց խոսքով` այս պահին իրենց տուն տանող ճանապարհը փակ է, այդ պատճառով էլ իրենք որոշել են Ամանորը դիմավորել «Եռաբլուրում»` արժանիների […]
Հայրապետիս աղոթքն է, որ Ամենակարողն Աստված խաղաղության մեջ պահի մեր հայրենիքը և անփորձանք՝ հայրենյաց պաշտպան մեր զինվորներին։ Տիրոջ օրհնությունն ու մխիթարությունն ենք հայցում ծանր կորուստներ կրած ընտանիքներին, ապաքինություն՝ վիրավորներին, շուտափույթ վերադարձ՝ գերեվարված ու անհայտ կորած մեր զավակներին։
Ամանորի նախօրեին Ստեփանակերտի քաղաքապետարանը հանդես է եկել համեստ նախաձեռնությամբ:
Ամենայն Հայոց Հայրապետը այցելել է դիրքապահ զինվորներին:
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա. Կաթողիկոսին Հայրապետական Նոր Տարուան Պատգամը 2023
«Տարին հակասական էր` «Աշխատում ենք, որ չխելագարվենք կարգախոսը գործեց»,- մեզ հետ զրուցում ամփոփելով 2022 թվականը՝ ասաց գրող Դավիթ Սամվելյանը:
«Մինչ օրս մեզ դիմել է 300 արցախցի, մարզպետարանում ստեղծվել է օպերատիվ շտաբ՝ կեցության և սննդի հարցերը հոգալու համար։ Այս ընթացքում համագործակցել ենք նաև կազմակերպությունների հետ ու մինչև հիմա էլ համագործակցում ենք՝ կենսական խնդիրների լուծման համար։ Գորիսի համայնքապետարանը շուրջօրյա կապի մեջ է նաև հյուրանոցների հետ՝ հարցերին հնարավորինս արագ արձագանքելու համար։
Գործելու է թեժ գիծ ծառայությունը՝ 30 03 կարճ համարով՝ անվճար է բնակչության զանգերին պատասխանելու համար:
«Այդ հայտարարությունները, որ ինքն անում է, հենց այնպես հայտարարություններ չեն, ամեն մի հայտարարություն իր նպատակակետն ունի։ Այն, որ մենք հիմա այս օրվա մեջ ենք, դա մի օրվա բան չի, այլ ամբողջ 4 տարվա, ինչքան որ Փաշինյանը դարձավ վարչապետ։ Ինքը սրան էր ձգտում, չկարողացավ կռվով հանձնել, այդքան տղաների զոհեց, բայց չկարողացավ Արցախը միանգամից հանձնել, հիմա մեկ առ մեկ հանձնելու է։ Մենք կանգնելո՛ւ ենք հանուն Արցախի, բայց Նիկոլը հանձնելու է։ Փրկությունը ես տեսնում եմ ոչ թե նրա հեռանալով, նրան հեռանալ չի՛ կարելի, նրան չպետք է թողնել ոտքը ոտքի առաջ դնի, նրա պատիժը պետք է հրապարակում լինի․․․