Վրաստանում արգելել են հեռուստաալիքների ֆինանսավորումն արտասահմանից
Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ և վերջին ընթերցմամբ ընդունել է հեռարձակման մասին օրենքը, որն արգելում է արտասահմանից հեռուստաալիքների ֆինանսավորումը։ Այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Հեռարձակման մասին» օրենքում փոփոխություններին կողմ է քվեարկել 86 պատգամավոր։ Ոչ ոք դեմ չի արտահայտվել։
Օրենքի համաձայն՝ արգելք է սահմանվում «օտարերկրյա ուժի» կողմից հեռուստաալիքների ֆինանսավորման վրա։ Դրա պատճառը, ինչպես նշված է բացատրական գրության մեջ, այն է, որ տեղեկատվությունը, որը տարածում են հեռուստահեռարձակողները և ռադիոհեռարձակողները, մեծ վստահություն է վայելում և կարող է ձևավորել հասարակական կարծիք։ Թույլատրվում է միայն արտասահմանից վճարված կոմերցիոն գովազդը, հեռուստաշոփինգը և գովազդային արտադրանքի զետեղումը հեռուստատեսային ծրագրերում:
«Օտար ուժ» ասելով՝ նկատի է առնվում սուբյեկտ, որը մտնում է օտարերկրյա պետության համակարգի մեջ, ֆիզիկական անձ, որը Վրաստանի քաղաքացի չի հանդիսանում, իրավաբանական անձ, որը գրանցված չէ Վրաստանում, կամ կազմակերպություն, որն աշխատում է օտարերկրյա պետության իրավասության ներքո: