Հանրային Wi-Fi. Քաղաքն ունի Եվրոպայի ամենամեծ հանրային Wi-Fi ցանցերից մեկը։
5. Սան Ֆրանցիսկո, ԱՄՆ- Տեխնոլոգիական կենտրոն
. Սան Ֆրանցիսկոն նպատակ ունի մինչև 2030 թվականը օգտագործել միայն վերականգնվող էներգիա։
IoT-ի կիրառություն. Քաղաքը ներդրել է խելացի ջրամատակարարման ու էլեկտրաէներգիայի ցանցեր, որոնք իրական ժամանակում վերլուծում են սպառման տվյալները։
Տրանսպորտի ապագա. Ինքնավար մեքենաների և էլեկտրական տրանսպորտային համակարգերի պիլոտային ծրագրեր են իրականացվում։
6. Ֆուջիսավա, Ճապոնիա- Հաջողված էկո-քաղաք
Էներգիայի անկախություն. Քաղաքն ունի սեփական էներգետիկ ցանցը՝ արևային պանելներով ու էներգիայի պահպանման համակարգերով։
Էլեկտրական մեքենաներ. Բնակիչները կարող են կիսել էլեկտրամոբիլները կամ հեծանիվները՝ խելացի հավելվածների միջոցով։
Աղետների դիմակայություն. Քաղաքի ենթակառուցվածքները նախագծված են այնպես, որ ապահովեն էներգիա և ջուր նույնիսկ բնական աղետների ժամանակ։
7. Թել Ավիվ, Իսրայել- Թվային կյանք
DigiTel քաղաքացիական քարտ. Բոլոր քաղաքացիները ստանում են թվային քարտ, որը տրամադրում է անհատականացված ծառայություններ ու տեղեկատվություն (օրինակ՝ տրանսպորտի կամ մշակութային միջոցառումների մասին)։
Քաղաքային անալիտիկա. Թել Ավիվը կիրառում է մեծ տվյալների վերլուծություն՝ կառավարելու տրանսպորտը, աղբահանությունը և հասարակական անվտանգությունը։
Խելացի քաղաքների հաջողության բանալին տեխնոլոգիաների և մարդկային կարիքների համադրման մեջ է։ Հայաստանն էլ կարող է այս օրինակներից ոգեշնչվել՝ ստեղծելով իր սեփական խելացի քաղաքային մոդելը։
Ե՞րբ Հայաստանը կունենա խելացի քաղաք
Հայաստանը խելացի քաղաք ունենալու համար պետք է քայլ առ քայլ ձևավորի տեխնոլոգիական, ինժեներական ու սոցիալական հարթակներ։ Ի՞նչ կարելի է անել՝ հիմնվելով միջազգային փորձի ու Հայաստանի առանձնահատկությունների վրա։
1. Թվային ենթակառուցվածքների զարգացում
Արագ ու հասանելի ինտերնետ՝ 5G ցանցի ներդրում, որը կապահովի արագ տվյալների փոխանցում ու թույլ կտա զարգացնել IoT (Ինտերնետի իրեր) համակարգերը։
Բաց տվյալների պլատֆորմ՝ ստեղծել պետական ու համայնքային բաց տվյալների բազա, որտեղ բիզնեսները, ծրագրավորողները և գիտնականները կկարողանան մշակել խելացի լուծումներ (օրինակ՝ երթևեկության վերլուծություն կամ օդի որակի մոնիթորինգ)։
Քաղաքային սենսորային ցանց՝ տեղադրել խելացի սենսորներ, որոնք կհետևեն օդի որակին, տրանսպորտի հոսքին, ջրի սպառմանը, թափոնների մակարդակին և կտրամադրեն իրական ժամանակում տվյալներ։
2. Խելացի տրանսպորտ և շարժունակություն
Հանրային տրանսպորտի թվային կառավարում՝ ավտոբուսների, մետրոյի ու միկրոավտոբուսների համար ստեղծել իրական ժամանակում աշխատող հավելվածներ, որոնք կցուցադրեն երթուղիները, ժամանման ժամանակը և բեռնվածությունը։
Ինքնավար տրանսպորտի պիլոտային ծրագրեր, օրինակ՝ էլեկտրական ավտոբուսներ կամ փոքր ինքնավար տաքսիներ՝ թեստային փուլում։
Հեծանվային ենթակառուցվածք՝ խթանել հեծանվային ճանապարհների զարգացումը, ստեղծել հեծանիվների ու էլեկտրական սկուտերների վարձույթի խելացի համակարգեր։
3. Էներգիայի արդյունավետ կառավարում
Արևային էներգիայի լայն կիրառություն՝ խթանել արևային պանելների տեղադրումը հանրային շենքերի, բնակարանների ու արդյունաբերական օբյեկտների վրա։
Խելացի էլեկտրացանցեր (Smart Grids)՝ որոնք ավտոմատ կերպով կառավարվում են՝ բաշխելով էներգիան ըստ պահանջարկի և նվազեցնելով կորուստները։
Էներգետիկ ապարատային լուծումներ, օրինակ՝ խելացի էլեկտրաչափեր, որոնք թույլ կտան տնային տնտեսություններին կառավարել էլեկտրաէներգիայի ծախսը։
4. Քաղաքային կառավարում և թվային ծառայություններ
«Միասնական պատուհան» հարթակներ՝ քաղաքային ծառայությունների թվայնացում, որտեղ քաղաքացիները կարող են առցանց ստանալ ցանկացած քաղաքային ծառայություն՝ սկսած հարկերի վճարումից՝ մինչև անշարժ գույքի գրանցում։
AI-ի վրա հիմնված քաղաքային կառավարիչներ, որոնք կվերլուծեն քաղաքացիների բողոքներն ու առաջարկները և կառաջարկեն օպտիմալ լուծումներ։
Բլոքչեյն տեխնոլոգիա՝ կիրառել բլոքչեյն պետական ծառայություններում՝ ապահովելու թափանցիկություն, կոռուպցիայի նվազեցում ու արագ գործարքներ։
5. Կանաչ քաղաքաշինություն և շրջակա միջավայրի պաշտպանություն
Կանաչ տանիքներ և ուղղահայաց այգիներ՝ ներդնել կանաչ շինարարության ստանդարտներ, որոնք կպահանջեն ցանկացած նոր կառուցվող շենքում ունենալ էկոլոգիական լուծումներ։
Զրոյական թափոնների քաղաքականություն (Zero Waste)՝ խթանել թափոնների վերամշակման խելացի համակարգեր, որոնք ավտոմատ կերպով կզատեն աղբը՝ կենսաբանական, վերամշակվող և ոչ վերամշակվող մասերի։
Օդի որակի մոնիթորինգի համակարգեր՝ տեղադրել սենսորներ, որոնք 24/7 ռեժիմով կհետևեն օդի աղտոտվածությանը և կառաջարկեն լուծումներ՝ խցանումների կամ արդյունաբերական արտանետումների դեպքում։
6. Կրթություն և նորարարություն
Տեխնոլոգիական ինկուբատորներ և աքսելերատորներ՝ խրախուսել ստարտափների ստեղծումը, որոնք առաջարկում են խելացի քաղաքների լուծումներ։
AI և ծրագրավորում դպրոցներում՝ ներդնել արհեստական բանականության, տվյալագիտության և ծրագրավորման դասընթացներ դպրոցական ծրագրերում՝ արդեն վաղ տարիքից պատրաստելով տեխնոլոգիական մտածելակերպով սերունդ։
Համալսարան-արդյունաբերություն համագործակցություն՝ խթանել տեխնոլոգիական հետազոտությունները և դրանց կիրառումը քաղաքային կառավարությունում։
7. Տեղական համայնքների ակտիվ ներգրավվածություն
Քաղաքային լաբորատորիաներ (Urban Labs)՝ որտեղ քաղաքացիները, ծրագրավորողները և քաղաքային իշխանությունները միասին կստեղծեն և կփորձարկեն նորարարական լուծումներ։
Քաղաքացիների թվային մասնակցություն՝ առցանց հարթակներ, որտեղ բնակիչները կարող են առաջարկել բարեփոխումներ, քվեարկել նախագծերի համար կամ մասնակցել հանրային քննարկումներին։
Համայնքային էներգետիկ նախագծեր՝ բնակիչները կարող են ներդրումներ կատարել արևային կամ քամու էներգիայի նախագծերում և ստանալ ֆինանսական եկամուտ։
8. Միջազգային համագործակցություն
Մասնակցություն միջազգային «խելացի քաղաքների» ցանցերում, օրինակ, IEEE Smart Cities կամ United for Smart Sustainable Cities (U4SSC) ծրագրերին։
Տեխնոլոգիական փոխանակումներ՝ գործընկերություն եվրոպական, ասիական կամ ամերիկյան խելացի քաղաքների հետ՝ կիսելու լավագույն փորձը։
Հայաստանը խելացի քաղաք ունենալու համար կարիք ունի համատեղ ջանքերի՝ պետության, ՏՏ ոլորտի, ակադեմիական հաստատությունների և քաղաքացիների կողմից։ Ամենակարևորն այն է, որ այդ գործընթացը լինի ընդգրկուն, երկարաժամկետ ու հարմարեցված Հայաստանի յուրահատուկ մշակութային ու տնտեսական պայմաններին։