Ռուբիոն անհանգստություն է հայտնել Թուրքիայում անկայունության առնչությամբ
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն մարտի 27-ին հայտնել է, որ Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի հետ Վաշինգտոնում հանդիպման ընթացքում անհանգստություն է հայտնել Թուրքիայում անցկացվող ցույցերի առնչությամբ, որոնք հաջորդել են Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալությանը: Այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։
«Մենք հետևում ենք, մենք մտահոգություն ենք հայտնել, մենք չենք ցանկանում տեսնել նման անկայունություն ցանկացած երկրի կառավարման գործընթացում, որը, հատկապես, այդքան մտերիմ դաշնակից է», – ասել է Ռուբիոն լրագրողներին ինքնաթիռում։
«Մենք դիտում ենք այն նույն ռեպորտաժները տեղի ունեցողի մասին, ինչպես և մյուսները: Անշուշտ, մենք անհանգստացած ենք այս բողոքի ակցիաների և մի քանի հաղորդումների առնչությամբ», – հավելել է նա:Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր կուսակցությունը կոչ է արել, որ ցույցերը շարունակվեն։
Երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ ցույցերը «շոու» են և իրավական հետևանքներ կունենան ցուցարարների համար։
Բողոքի ակցիաները՝ ի պաշտպանություն Ստամբուլի ձերբակալված քաղաքապետ, ամենամեծ ընդդիմադիր Հանրապետական-ժողովրդական կուսակցության անդամ Էքրեմ Իմամօղլուի, անցյալ շաբաթվանից շարունակվում են Անկարայում, Ստամբուլում, Իզմիրում և մի շարք այլ քաղաքներում։
Մարտի 23-ին Թուրքիայի դատարանը որոշում է կայացրել կալանավորել կոռուպցիայի մեջ կասկածվող Իմամօղլուին, միևնույն ժամանակ կալանավորման միջնորդությունը ահաբեկչության մասին երկրորդ գործի շրջանակներում մերժվել է։ Իմամօղլուի հետ միասին ձերբակալվել են քաղաքապետարանի մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Ընդհանուր առմամբ, դատական գործով անցնում է ավելի քան 90 մարդ։